Fundacja Ścieżkami Pomorza zaprasza! Niedziela – 19 kwietnia, godz. 8:00 (ul. Księcia Sambora) - skrzyżowanie z ul. Potulicką. Powrót: godz 20:30.Profesor Edward Rymar odsłoni przed nami skarby Pyrzyczan. Poznamy niezwykłe lokalne historie zwykłych ludzi oraz znamienitych rodów.
Wycieczka jest kolejnym spotkaniem z wybitnym polskim historykiem, genealogiem, znawcą dziejów Pomorza Zachodniego i Nowej Marchii. Trzy spotkania przybliżające dzieje osadnictwa słowiańskiego na Pomorzu oraz przeszłość naszego regionu odbyły się w pałacyku (filia biblioteczna nr 6 w Szczecinie). Kolejnym etapem poznawania dziejów regionu jest proponowana wycieczka po pięknych, historycznych miejscach Ziemi Pyrzyckiej.
W czasie całodniowej wycieczki towarzyszem podróży i zarazem naszym przewodnikiem będzie profesor
Edward Rymar. Podróż rozpoczniemy od odwiedzenia osobliwego pomnika związanego z chrztem pierwszych Pomorzan w czerwcu 1124 roku – Studni św Ottona. Pomnik wzorowany na rzymskim baptysterium cesarza Konstantyna Wielkiego został zaprojektowany przez słynnego berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla.
Kolejno odwiedzimy cenne, wartościowe miejsca zlokalizowane wzdłuż południowego brzegu Jeziora Miedwie: Żabów, Turze, Stróżewo. W Żabowie w kościele pw. św. Jana Chrzciciela znajduje się obraz autorstwa wybitnego przedstawiciela barokowego malarstwa w Europie (nazywanego „czeskim Rubensem”) Petra Jana Brandla (1668-1735). W trakcie wielomiesięcznych badań prowadzonych przez szczecińskiego historyka sztuki Michała Dębowskiego, potwierdzono autorstwo obrazu posiadającego 2,5 metra wysokości oraz 1,5 metra szerokości.
Po przekroczeniu urokliwej rzeki pomorskiej Płoni udamy się w kierunku Wierzbna – dawnej siedziby biskupów kamieńskich. Zwiedzimy bardzo ciekawy architektonicznie kościół pw. św. Józefa z zachowanym bogatym wyposażeniem i malowidłami. W miejscowości (dawniejszym mieście) zachował się do dziś czytelny średniowieczny układ wąskich uliczek, którymi dotrzemy do promenady zlokalizowanej nad brzegiem Jeziora Miedwie.
Kolejnym etapem podróży po Ziemi Pyrzyckiej będą Czernice z zachowanym z początku XX wieku pałacem, rodową własnością właścicieli wioski i majątku rodziny Haak. Na wzniesieniu górującym nad wioską znajduje się ciekawy grobowiec dawnych właścicieli, który również odwiedzimy. W dalszej części podróży drogą równoległą do Kanału Płońskiego łączącego Jezioro Miedwie z Jeziorem Płoń dotrzemy do zabytkowych miejscowości z zachowanymi wąskofrontowymi chałupami typu pyrzyckiego i cennymi obiektami sakralnymi: Lubiatowo, Brzesko, Mechowo. W Brzesku po zwiedzeniu kościoła pochodzącego z przełomu XII i XIII wieku oraz wieży usytuowanej w północno - wschodnim narożu zbudowanej według projektu Karla Friedricha Schinkla planujemy odpoczynek.
Trasa wycieczki: Pyrzyce – Żabów – Turze – Stróżewo – Wierzbno – Czernice – Lubiatowo – Brzesko – Mechowo – Pyrzyce.
Organizator: Fundacja Ścieżkami Pomorza
Koszt wycieczki - 43 PLN (wpłata na konto po uprzednim zgłoszeniu uczestnictwa).
Zgłoszenia uczestnictwa oraz wszelkie pytania proszę kierować na adres:
sciezkami.pomorza@gmail.com