Kamień Pomorski jest jednym z niewielu miast w Polsce w którym zachował się urbanistyczny układ miasta jeszcze z czasów średniowiecza. Interesującym pod względem historyczno-architektonicznym jest zachowany do dzisiaj układ przestrzenny Starego Miasta, który w całości został wpisany do rejestru zabytków.

Osiedle katedralne w skład którego wchodzą:
- katedra św. Jana Chrzciciela - bazylika romańsko-gotycka z przełomu XII/XIII wieku;
- pałac biskupi - renesansowy budynek z XV wieku;
- gotycki wirydarz katedralny z XIII wieku;
- obwarowania katedralne
- dom dziekana - dworek wzniesiony w XVIII wieku, w którym w latach 1722-1747 zamieszkiwał wynalazca butelki lejdejskiej Ewald von Kleist

Stare Miasto, w ramach którego warto zwrócić uwagę na:
- gotycki ratusz miejski z XIV wieku;
- pozostałości po obwarowaniach miejskich z XIV wieku;
- Brama Wolińska - gotycka brama z XIV wieku, w której obecnie mieści się Muzeum Kamienia;
- Wieża Piastowska - gotycka baszta z XIV wieku przylegająca do Bramy Wolińskiej;
Najciekawszym obiektem na Starym Mieście jest Ratusz miejski w którym mieści się siedziba urzędu miasta. Usytuowany w centrum rynku wyróżnia się odrestaurowaną elewacją oraz zrekonstruowaną bryłą budynku. Ratusz kamieński należy do typowych tego rodzaju budynków, budowanych na Pomorzu Zachodnim w późnym średniowieczu. Podobne budowle znajdują się w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.

Najbardziej okazale średniowieczny układ miasta prezentuje się z tarasu widokowego na Wieży Piastowskiej. Warto wiedzieć, że Kamień Pomorski leży na szlaku zabytków sztuki romańskiej w ramach którego można zwiedzić inne miasta regionu zachodniopomorskiego jak: Banie, Chwarszczany, Gardno, Kołbacz, Mętno, Moryń, Piaseczno, Rurka, Swobnica. Od XIV wieku Kamień Pomorski był jednym z miast związku hanzeatyckiego, tak jak Szczecin, Stargard, Goleniów, Koszalin, Darłowo czy Słupsk.