Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Zabytki architektury w Kamieniu Pomorskim

Opublikowano w dniu: 2010-06-03       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Kamień Pomorski jest jednym z niewielu miast w Polsce w którym zachował się urbanistyczny układ miasta jeszcze z czasów średniowiecza. Interesującym pod względem historyczno-architektonicznym jest zachowany do dzisiaj układ przestrzenny Starego Miasta, który w całości został wpisany do rejestru zabytków.

Ratusz w Kamieniu Pomorskim

Osiedle katedralne w skład którego wchodzą:

 • katedra św. Jana Chrzciciela - bazylika romańsko-gotycka z przełomu XII/XIII wieku;
 • pałac biskupi - renesansowy budynek z XV wieku;
 • gotycki wirydarz katedralny z XIII wieku;
 • obwarowania katedralne
 • dom dziekana - dworek wzniesiony w XVIII wieku, w którym w latach 1722-1747 zamieszkiwał wynalazca butelki lejdejskiej Ewald von Kleist

Dom Kleista

Stare Miasto, w ramach którego warto zwrócić uwagę na:

 • gotycki ratusz miejski z XIV wieku;
 • pozostałości po obwarowaniach miejskich z XIV wieku;
 • Brama Wolińska - gotycka brama z XIV wieku, w której obecnie mieści się Muzeum Kamienia;
 • Wieża Piastowska - gotycka baszta z XIV wieku przylegająca do Bramy Wolińskiej;

Najciekawszym obiektem na Starym Mieście jest Ratusz miejski w którym mieści się siedziba urzędu miasta. Usytuowany w centrum rynku wyróżnia się odrestaurowaną elewacją oraz zrekonstruowaną bryłą budynku. Ratusz kamieński należy do typowych tego rodzaju budynków, budowanych na Pomorzu Zachodnim w późnym średniowieczu. Podobne budowle znajdują się w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.

Pałac Biskupi w Kamieniu Pomorskim

Najbardziej okazale średniowieczny układ miasta prezentuje się z tarasu widokowego na Wieży Piastowskiej. Warto wiedzieć, że Kamień Pomorski leży na szlaku zabytków sztuki romańskiej w ramach którego można zwiedzić inne miasta regionu zachodniopomorskiego jak: Banie, Chwarszczany, Gardno, Kołbacz, Mętno, Moryń, Piaseczno, Rurka, Swobnica. Od XIV wieku Kamień Pomorski był jednym z miast związku hanzeatyckiego, tak jak Szczecin, Stargard, Goleniów, Koszalin, Darłowo czy Słupsk.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Pomorze Zachodnie. Tropem zabytków
Rozsiane po całym województwie budowle, konstrukcje i przedmioty z przeszłości to jedna z charakterystycznych części Pomorza Zachodniego. Przetrwały zawieruchę wieków, wojny i najazdy, aby do dziś prawić pieśń o dawnych czasach.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  Zwróćcie Wszyscy uwagę na kolosalną głupotę samorządu w tym / byłym/ pięknym mieście.Kiedy zabrakło opieki konserwatorkiej nad jego odbudową, jacyć BAŁWANY zdecydowali przy zabytkowych murach obronnych postawić typowe bloki mieszkalne.Przyćmiło tego decydenta ,a może było ich więcej.To jest kompletna paranoja. Byli kiedyś tacy towarzysze w Olsztnie, którzy chcieli rozebnrać zamek w Malborku. Nie mam już żdnych argumentów.Głupata i brak profesjonalizmu górą w naszym kraju.NIESTETY!!!
  2014-01-02 16:42 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  Teraz stawiają bloki? Bo że kiedyś stawiali - to wszędzie stawiali. Kto po wojnie przejmował się zabytkami?
  2014-01-16 15:58 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90