Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Zaklęcie Mariadny - legenda o zamku

Opublikowano w dniu: 2013-02-16       Aktualizowano w dniu: 2013-02-15 Autor: Marek

Dzisiaj ponownie zaglądamy do regionalnych legend. Wśród opowieści znaleźliśmy jedną mówiącą o szczecińskim zamku i związanym z nim, czarodziejskim zaklęciem. Dzieje się w nieco alternatywnej rzeczywistości, ale miło jest czasem przenieść się w baśniowy świat :)

Przed wiekami, zanim ktokolwiek słyszał o Szczecinie, na pewnym wzgórzu istniał gród. Zamieszkiwali go prości ludzie o łagodnym usposobieniu. Według legendy zwali się Odrzanami i byli pierwszym ludem, który zamieszkał nad Odrą. W ciągu wieków rośli w siłę, zasiedlali nowe tereny. Z czasem powstało Królestwo Odrzan Pomorskich.
Zamek Szczecin
Król Rajmund IV Odrianys miał piękną córkę, Mariadnę. Wieści o jej urodzie docierały do każdego zakątka królestwa, a nawet poza jego granice. Królewna miała długie, jasne włosy i błękitne oczy. Słynęła ze skromności i uczciwości. Jednak ojciec nie dostrzegał jej zalet – był pochłonięty zarządzaniem swoim państwem oraz rozwijaniem dyplomatycznych kontaktów z innymi krajami. Rajmundowi zależało jedynie na rozwoju swojego królestwa. Postanowił więc wydać córkę za księcia nadmorskiego państwa wiślańsko-pomorskiego. Odrzański król widział w tym przede wszystkim świetny interes – odda córkę, ale uzyska dostęp do morza.

Mariadna nie była szczęśliwa. Nie chciała wyjść za mężczyznę, którego nigdy nawet nie widziała. Buntowała się, płakała, rozmawiała z ojcem. Jednak on zdawał się w ogóle nie zwracać na nią uwagi. Królewna miała swój sekret, który nosiła od dzieciństwa: Gdy była mała, wiedźma rzuciła na nią urok – do końca życia miała żyć w smutku i samotności. Jeżeli wyszłaby za mąż, to jej wybranek miał zginąć pożarty przez wielogłowego stwora z dna Bałtyku.

Żeby złamać zaklęcie, dziewczyna miała założyć miasto i pobudować w nim zamek, który przetrwałby każdą nawałnicę, katastrofę i oblężenie. Oprócz tego, musiałaby znaleźć odważnego rycerza, który pokonałby morskiego stwora.

Pomimo smutku, jaki towarzyszył jej życiu, Mariadna była niezwykle dobrą osobą. Z uwagi na zaklęcie, które na niej ciążyło nie chciała, żeby ktokolwiek złączył z nią swój los. Nie chciała być przyczyną niczyjej śmierci. Dlatego tak bardzo sprzeciwiała się planom ojca. Jednak jej lament nie przynosił żadnego skutku. Postanowiła więc porzucić swoje życie i pewnej nocy uciekła z pałacu. Wędrowała daleko, nieznanymi sobie szlakami. W końcu padła z wyczerpania i głodu. Odnalazł ją młody rycerz. Chłopak urzeczony jej urodą postanowił jej pomóc. Był gotów zrobić dla niej wszystko – w końcu rycerskie słowo zobowiązywało!

Młodzieniec wyruszył ku wybrzeżom Bałtyku. Stoczył bardzo ciężką walkę z potworem z morskiej otchłani – resztką sił wbił miecz w serce gada, odbierając mu życie. Pierwszy warunek uwolnienia królewny od złego uroku został spełniony.

W tym czasie Mariadna dowiedziała się o śmierci ojca. Bardzo to przeżyła, a jej smutek jeszcze bardziej się pogłębił. Jednak nie mogła się poddać. Postanowiła przejąć władzę po ojcu i zbudować nową stolicę swojego królestwa. Miasto zostało ochrzczone nazwą Szczecin. Powstał tu także zamek, który stał się królewską siedzibą. Mariadna musiała jeszcze wypowiedzieć zaklęcie, które sprawi, że nic nie będzie w stanie mu zagrozić. W końcu rzekła: „Wiejcie wichry, huragany – silne jest miasto moje. A ten zamek zaczarowany przetrwa burze, wiatry, znoje”.

I tak też się stało – zamek do dzisiaj spogląda na Odrę, będąc głównym symbolem obecnego Szczecina.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

W kręgu tajemnic. Zaczarowana górka
Pośród podwałeckich, leśnych traktów znajdziecie niesamowite wzniesienie! Nie ma znaczenia, czy u jego stóp położycie butelkę, piłkę, czy też postawicie samochód – wszystko zacznie toczyć się... pod górę! To miejsce, które daje prztyczka w nos prawom grawitacji i fizyki – zupełnie jakby było... zaczarowane.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90