Zalew Szczeciński to największy śródlądowy zbiornik wodny na Pomorzu Zachodnim. Znajduje się w północno-zachodniej części pomorza, na północ od Szczecina. Osiąga długość 55 km i szerokość 22 km, a jego powierzchnia to około 687 km2. Średnia głębokość akwenu kształtuje się na poziomie 3,8 m. Największa naturalna głębokość sięga 8,5 m, jednak w wyniku pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście wzrasta do 10,5 m.

Połączony jest z Morzem Bałtyckim cieśniną Pianą (na zachodzie), Świną (między wyspami Uznam i Wolin) i Dziwną (na wschodzie). Od północy jest zamknięty wyspami Uznam i Wolin.
Zbiornik sklasyfikowano jako lagunę przybrzeżną. Ciekawym zjawiskiem jest występująca tu „cofka”, wywołana silnymi wiatrami północno-zachodnimi i północnymi, które wpychają wody morskie z powrotem do zalewu.
Przebiega tu również granica polsko-niemiecka, która dzieli go na dwie części: wschodnią – Wielki Zalew oraz zachodnią – Mały Zalew.
Od ujścia rzeki Odry do Kanału Piastowskiego przebiega tor wodny Szczecin-Świnoujście, który umożliwia transport towarów, ale także podnosi walory turystyczne regionu. Wokół linii brzegowej usytuowanych jest wiele portów: handlowych, rybackich oraz jachtowych.
Po stronie polskiej porty znajdują się w miejscowościach:
- Trzebież - piękne mariny z miejscami postojowym dla ponad 130 jachtów,
- Nowe Warpno - morskie przejście graniczne oraz przystań dysponująca 60 miejscami postojowymi,
- Stepnica - niewielka miejscowość z ok 60 miejscami postojowymi dla żeglarzy w trzech przystaniach,
- Kamień Pomorski - malownicze miasto z przystanią i 35 miejscami postojowymi dla jachtów.
Po stronie niemieckiej porty znajdują się w:
- Altwarp - port rybacki połączony morskim przejściem granicznym z Nowym Warpnem oraz przystań dla kilkunastu jachtów,
- Ueckermunde - największy port nad Zalewem z prawie 400 miejscami postojowymi dla żeglarzy, działają tutaj również stocznie naprawcze dla małych jachtów,
- Monkebude - nieduży port z ok. 30 miejscami przeznaczonymi dla turystów,
- Kamp - mały port dysponujący 30 miejscami dla jachtów,
- Karnin - znajdują się tutaj trzy porty dysponujące ponad 100 miejscami dla żeglarzy,
- Stadt Usegdom - w porcie jedynie kilkanaście miejsc postojowych dla jachtów,
- Kaminke - były port rybacki dysponujący 10 miejscami dla turystów.
Na północy Zalewu rozpościera się wyspa Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowy, a także inne obszary o walorach przyrodniczych:
- region Ujście Odry zaliczany do obszaru Natura 2000, które zostało uznane w latach 90-tych za Krajobraz Roku,
- Rezerwat torfowiskowy "Czarnocin" oraz wodny rezerwat przyrody "Białodrzew Kopicki",
- park przyrodniczy Karsiborska Kępa, Wyspy Bielawka, Park Natury Zalewu Szczecińskiego.
W tym akwenie licznie występują ryby słodkowodne takie jak: węgorz, okoń, płoć, szczupak, czy chociażby leszcz, a należy pamiętać, że wody zalewu Szczecińskiego są lekko zasolone w wyniku ciągłego mieszania się wód słodkich z wodami Bałtyku.
We wrześniu 1759 roku na wodach Zalewu Szczecińskiego rozegrała się bitwa morska między flotą pruską i szwedzką, wygrana przez Szwedów. Bitwa była wynikiem trwającej wojny siedmioletniej 1756-1763, która była pierwszą wojną o zasięgu światowym.
W latach 1875-1900 prowadzone były prace inżynierskie mające na celu usprawnienie drogi wodnej ze Szczecina do Świnoujścia. W wyniku tych prac doszło do powstania wyspy Karsibór, która dotychczas była półwyspem wyspy Uznam.