Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Zalew Szczeciński

Opublikowano w dniu: 0000-00-00       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Zalew Szczeciński to największy śródlądowy zbiornik wodny na Pomorzu Zachodnim. Znajduje się w północno-zachodniej części pomorza, na północ od Szczecina. Osiąga długość 55 km i szerokość 22 km, a jego powierzchnia to około 687 km2. Średnia głębokość akwenu kształtuje się na poziomie 3,8 m. Największa naturalna głębokość sięga 8,5 m, jednak w wyniku pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście wzrasta do 10,5 m.

Zalew Szczeciński

Połączony jest z Morzem Bałtyckim cieśniną Pianą (na zachodzie), Świną (między wyspami Uznam i Wolin) i Dziwną (na wschodzie). Od północy jest zamknięty wyspami Uznam i Wolin.

Zbiornik sklasyfikowano jako lagunę przybrzeżną. Ciekawym zjawiskiem jest występująca tu „cofka”, wywołana silnymi wiatrami północno-zachodnimi i północnymi, które wpychają wody morskie z powrotem do zalewu.

Przebiega tu również granica polsko-niemiecka, która dzieli go na dwie części: wschodnią – Wielki Zalew oraz zachodnią – Mały Zalew.

Od ujścia rzeki Odry do Kanału Piastowskiego przebiega tor wodny Szczecin-Świnoujście, który umożliwia transport towarów, ale także podnosi walory turystyczne regionu. Wokół linii brzegowej usytuowanych jest wiele portów: handlowych, rybackich oraz jachtowych.


Po stronie polskiej porty znajdują się w miejscowościach:

 • Trzebież - piękne mariny z miejscami postojowym dla ponad 130 jachtów,
 • Nowe Warpno - morskie przejście graniczne oraz przystań dysponująca 60 miejscami postojowymi,
 • Stepnica - niewielka miejscowość z ok 60 miejscami postojowymi dla żeglarzy w trzech przystaniach,
 • Kamień Pomorski - malownicze miasto z przystanią i 35 miejscami postojowymi dla jachtów.

Po stronie niemieckiej porty znajdują się w:

 • Altwarp - port rybacki połączony morskim przejściem granicznym z Nowym Warpnem oraz przystań dla kilkunastu jachtów,
 • Ueckermunde - największy port nad Zalewem z prawie 400 miejscami postojowymi dla żeglarzy, działają tutaj również stocznie naprawcze dla małych jachtów,
 • Monkebude - nieduży port z ok. 30 miejscami przeznaczonymi dla turystów,
 • Kamp - mały port dysponujący 30 miejscami dla jachtów,
 • Karnin - znajdują się tutaj trzy porty dysponujące ponad 100 miejscami dla żeglarzy,
 • Stadt Usegdom - w porcie jedynie kilkanaście miejsc postojowych dla jachtów,
 • Kaminke - były port rybacki dysponujący 10 miejscami dla turystów.


Na północy Zalewu rozpościera się wyspa Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowy, a także inne obszary o walorach przyrodniczych:

 • region Ujście Odry zaliczany do obszaru Natura 2000, które zostało uznane w latach 90-tych za Krajobraz Roku,
 • Rezerwat torfowiskowy "Czarnocin" oraz wodny rezerwat przyrody "Białodrzew Kopicki",
 • park przyrodniczy Karsiborska Kępa, Wyspy Bielawka, Park Natury Zalewu Szczecińskiego. 

W tym akwenie licznie występują ryby słodkowodne takie jak: węgorz, okoń, płoć, szczupak, czy chociażby leszcz, a należy pamiętać, że wody zalewu Szczecińskiego są lekko zasolone w wyniku ciągłego mieszania się wód słodkich z wodami Bałtyku.

We wrześniu 1759 roku na wodach Zalewu Szczecińskiego rozegrała się bitwa morska między flotą pruską i szwedzką, wygrana przez Szwedów. Bitwa była wynikiem trwającej wojny siedmioletniej 1756-1763, która była pierwszą wojną o zasięgu światowym.

W latach 1875-1900 prowadzone były prace inżynierskie mające na celu usprawnienie drogi wodnej ze Szczecina do Świnoujścia. W wyniku tych prac doszło do powstania wyspy Karsibór, która dotychczas była półwyspem wyspy Uznam.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Gdzie nad morze?
Gdzie na urlop? Gdzie na wakacje? To pytanie zadajemy sobie zawsze, gdy za oknem robi się gorąco. Odpowiedź jest prosta - nad morze!
Wyspa Wolin

Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Ukształtowana w wyniku cofnięcia się lądolodu skandynawskiego 12 000 lat temu, zajmuje obszar o powierzchni 265 km2.

Myśliborski szlak zakonów rycerskich
Wycieczka wskazuje miejsca oraz zabytki związane z obecnością rycerzy zakonnych na ziemiach Pomorza Zachodniego, a zwłaszcza Pojezierza Myśliborskiego.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90