
12 marca o poranku, walki o miasto rozgorzały z nową siłą. Pod osłoną nocy, żołnierze ustawili jedną baterię haubic w odległości ok. 100 metrów od kołobrzeskich koszar. Wraz z nastaniem świtu rozpoczął się ostrzał, który zburzył część murów. Zaskoczeni Niemcy musieli podjąć we własnych okopach walkę na bagnety z nacierającymi Polakami.
Od 12 do 14 marca polscy żołnierze zdobyli najsilniej bronione punkty oporu w pierwszej linii niemieckiej obrony. W końcu dowództwo 1 Armii WP przedstawiło stronie niemieckiej ultimatum, wzywając do poddania się i zakończenia bezcelowego przelewu krwi. Następnego dnia ponowiono apel. Niemcy odpowiedzieli: „W 1807 roku wojska napoleońskie nie potrafiły zdobyć Kołobrzegu, tym bardziej nie uda się to teraz Polakom”. Walki zostały wznowione.
Ostatni szturm na miasto został przeprowadzony nocą z 17 na 18 marca. W tym czasie Niemcy zaczęli się wycofywać na stacjonujące na Bałtyku niszczyciele. W efekcie o poranku miasto zostało całkowicie opanowane, a na uszkodzonej latarni morskiej zatknięta została polska flaga.

Batalia o miasto trwała 11 ciężkich dni. Polska armia straciła 1013 żołnierzy, a 2652 zostało rannych. Po stronie niemieckiej rannych i poległych było prawie 5000. Do niewoli wzięto 4000 żołnierzy.
Wieczorem, 18 marca polscy żołnierze stanęli u brzegu Bałtyku, aby dokonać symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Wszyscy wypowiedzieli słowa przysięgi:
Ślubuję Ci, Polskie Morze, że ja, żołnierz Ojczyzny, wierny syn swego narodu, nigdy Cię nie opuszczę. Ślubuję Ci, że zawsze będę kroczył, którą mnie wola Demokracji Polskiej, wyrażona przez Krajową Radę i Rząd Tymczasowy, do Ciebie przywiodła. Niezachwianie stać będę na Twojej straży. W Twojej obronie nie będę szczędzić ani krwi, ani życia, by nigdy Cię nie oddać więcej Niemcom. Przywrócone Ojczyźnie – na wieki pozostaniesz Polskim Morzem.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zaślubiny Polski z morzem - to patriotyczne wydarzenie, które po raz pierwszy odbyło się 10 lutego 1920 roku w Pucku. Zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego, Polska odzyskała część ziem utraconych podczas rozbiorów. W granice państwa wpisał się odcinek wybrzeża o długości 144 kilometrów. Aktu zaślubin dokonał gen. Józef Haller. Symbolicznym gestem złożenia przysięgi Bałtykowi było wrzucenie w jego wody platynowego pierścienia.
To wydarzenie zostało powtórzone dwukrotnie w 1945 roku. Żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego zdobywający kolejne miejscowości Pomorza, 17 marca dokonali symbolicznych zaślubin w Mrzeżynie, a następnego dnia w Kołobrzegu. |
W Kołobrzegu odbywa się kilka wydarzeń upamiętniających marzec 1945 roku. Zdjęcia z Rajdu Zaślubin oraz inscenizacji historycznej Bój o Kołobrzeg, znajdziecie w poniższych linkach: