Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Zdobywając Twierdzę: Kołobrzeg cz.2

Opublikowano w dniu: 2013-03-12       Aktualizowano w dniu: 2013-03-12 Autor: Marek

Walki o Kołobrzeg, fot. NAC
12 marca o poranku, walki o miasto rozgorzały z nową siłą. Pod osłoną nocy, żołnierze ustawili jedną baterię haubic w odległości ok. 100 metrów od kołobrzeskich koszar. Wraz z nastaniem świtu rozpoczął się ostrzał, który zburzył część murów. Zaskoczeni Niemcy musieli podjąć we własnych okopach walkę na bagnety z nacierającymi Polakami.

Od 12 do 14 marca polscy żołnierze zdobyli najsilniej bronione punkty oporu w pierwszej linii niemieckiej obrony. W końcu dowództwo 1 Armii WP przedstawiło stronie niemieckiej ultimatum, wzywając do poddania się i zakończenia bezcelowego przelewu krwi. Następnego dnia ponowiono apel. Niemcy odpowiedzieli: „W 1807 roku wojska napoleońskie nie potrafiły zdobyć Kołobrzegu, tym bardziej nie uda się to teraz Polakom”. Walki zostały wznowione.

Ostatni szturm na miasto został przeprowadzony nocą z 17 na 18 marca. W tym czasie Niemcy zaczęli się wycofywać na stacjonujące na Bałtyku niszczyciele. W efekcie o poranku miasto zostało całkowicie opanowane, a na uszkodzonej latarni morskiej zatknięta została polska flaga.
Polska flaga w zdobytym Kołobrzegu
Batalia o miasto trwała 11 ciężkich dni. Polska armia straciła 1013 żołnierzy, a 2652 zostało rannych. Po stronie niemieckiej rannych i poległych było prawie 5000. Do niewoli wzięto 4000 żołnierzy.

Wieczorem, 18 marca polscy żołnierze stanęli u brzegu Bałtyku, aby dokonać symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Wszyscy wypowiedzieli słowa przysięgi:

Ślubuję Ci, Polskie Morze, że ja, żołnierz Ojczyzny, wierny syn swego narodu, nigdy Cię nie opuszczę. Ślubuję Ci, że zawsze będę kroczył, którą mnie wola Demokracji Polskiej, wyrażona przez Krajową Radę i Rząd Tymczasowy, do Ciebie przywiodła. Niezachwianie stać będę na Twojej straży. W Twojej obronie nie będę szczędzić ani krwi, ani życia, by nigdy Cię nie oddać więcej Niemcom. Przywrócone Ojczyźnie – na wieki pozostaniesz Polskim Morzem.
Zaślubiny Polski z morzem - Kołbrzeg, 1945, fot. NAC
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zaślubiny Polski z morzem, DziwnówekZaślubiny Polski z morzem - to patriotyczne wydarzenie, które po raz pierwszy odbyło się 10 lutego 1920 roku w Pucku. Zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego, Polska odzyskała część ziem utraconych podczas rozbiorów. W granice państwa wpisał się odcinek wybrzeża o długości 144 kilometrów. Aktu zaślubin dokonał gen. Józef Haller. Symbolicznym gestem złożenia przysięgi Bałtykowi było wrzucenie w jego wody platynowego pierścienia.

To wydarzenie zostało powtórzone dwukrotnie w 1945 roku. Żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego zdobywający kolejne miejscowości Pomorza, 17 marca dokonali symbolicznych zaślubin w Mrzeżynie, a następnego dnia w Kołobrzegu. 


W Kołobrzegu odbywa się kilka wydarzeń upamiętniających marzec 1945 roku. Zdjęcia z Rajdu Zaślubin oraz inscenizacji historycznej Bój o Kołobrzeg, znajdziecie w poniższych linkach: 


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Bój o Kołobrzeg - inscenizacja historyczna

Bój o Kołobrzeg, miasto-twierdzę, był jednym z najtrudniejszych zadań bojowych jakie przyszło wykonać żołnierzowi polskiemu podczas II wojny światowej. W trakcie walk o zdobycie miasta życie straciło 1913 żołnierzy polskich a 2652 zostało rannych. Kołobrzeg bronił się 11 dni.

Zdobywając Twierdzę: Kołobrzeg cz.1
Kołobrzegu miało bronić nawet do 12 000 żołnierzy niemieckich. W skład ich uzbrojenia wchodziły haubice, działa przeciwlotnicze, wyrzutnie rakiet, działa pancerne, moździerze, blisko 20 czołgów i tuzin transporterów opancerzonych. Oprócz tego, w mieście znajdował się pociąg pancerny, wyposażony w artylerię i karabiny maszynowe.
Kołobrzeg - do zobaczenia na miejscu!
Kołobrzeg – jeden z najstarszych grodów nad Bałtykiem. Miasto o burzliwej historii, dzisiaj jest synonimem wakacji i urlopów. To także największe uzdrowisko nad polskim morzem.
Rajd Zaślubin 2011

Drugi już Rajd Zaślubin rozpoczął się 15 marca 2011 roku. Rajd wyruszył sprzed budynku Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie i podążył w kierunku Dziwnówka - pierwszego etapu na trasie.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90