Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Świnoujście - miasto 44 wysp

Opublikowano w dniu: 0000-00-00       Aktualizowano w dniu: 2013-05-14 Autor: Rafał

Świnoujście to portowe miasto, położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór rozdzielone rzeką  Świną. Dodatkowo w granicach miasta mieści się bardzo wiele mniejszych, niezamieszkanych wysp. W sumie jest ich 44 - to jedyny w swoim rodzaju archipelag! Jedną z niezapomnianych atrakcji turystycznych jest przeprawa promowa, dzięki której można dostać się z jednej części miasta do drugiej.

Świnoujście. Stawa Młyny.

Świnoujście leży w strefie klimatu umiarkowanego, o charakterze wybitnie przejściowym -  latem pogoda jest dość zmienna, zdarzają się długie okresy ciepła i słońca naprzemiennie z tygodniami deszczowymi. Zimy zazwyczaj są  łagodne i mniej mroźne. Latem w Świnoujściu dzień jest dłuższy o 1 godzinę a zimą o tą 1 godzinę krótszy w stosunku do Polski południowej.

Historia miasta zaczyna się wraz z anektowaniem tych ziem przez Mieszka I, pierwszego władcy Polski. W wiekach późniejszych władali miastem i okolicą książęta pomorscy, którzy po obu stronach Świny wznieśli grody warowne, wielokrotnie niszczone przez duńskie najazdy. Od 1630 do 1720 roku Świnoujście było w rękach szwedzkich, a po odkupieniu za niebagatelną sumę 10 000 000 sztuk złota miasto przeszło w ręce pruskie. Władze pruskie w 1747 roku ogłosiły Świnoujście portem morskim. W drugiej połowie XIX wieku wzniesiono wiele umocnień czyniąc ze Świnoujścia nadmorskie miasto-twierdzę. Po odkryciu w 1895 roku źródeł solanki i borowiny miasto szybko stało się uzdrowiskiem, gdzie powstała cała dzielnica uzdrowiskowa oddzielona parkiem od pozostałej części miasta.

Oprócz swoich niewątpliwych walorów uzdrowiskowych, Świnoujście posiada jedną z najpiękniejszych plaż, która ciągnie się na odległość 10 km dochodząc w niektórych miejscach do 130 m szerokości. Latem wody Bałtyku w okolicach Świnoujścia są najcieplejszymi spośród wszystkich nadmorskich plaż w Polsce.

Bliskie sąsiedztwo granicy polsko-niemieckiej przyciąga do miasta zarówno polskich jak i niemieckich turystów.

Z portu Świnoujście wypływają promy do Szwecji i Danii.

Warto zobaczyć:

 • XIX-wieczne forty: Fort Gerharda, Fort Zachodni i Fort Anioła
 • zwiedzić najwyższą w Polsce latarnię morską
 • przejść się podczas zachodu słońca po falochronie
 • wybrać się na wyspę Karsibór z lornetką bądź aparatem fotograficznym
 • wybrać się na jedną z najpiękniejszych plaż w Polsce
Wicej atrakcji znajdziecie w poniższych linkach:
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp
Świnoujście - miasto 44 wysp

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Wyspa Wolin

Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Ukształtowana w wyniku cofnięcia się lądolodu skandynawskiego 12 000 lat temu, zajmuje obszar o powierzchni 265 km2.

Wyspa Karsibór

Fascynaci marynistyki,  znajdą dla siebie nie lada gratkę: pozostałości przystani z okresu II Wojny Światowej dla niemieckich okrętów podwodnych - U-botów. Obok przystani wciąż stoi ruina warsztatu, w którym naprawiano uszkodzone okręty podczas działań wojennych na Bałtyku.

Świnoujście - Fort Gerharda

Fort Gerharda w Świnoujściu, do niedawna potocznie zwany Wschodnim, jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w naszej części Europy.

Latarnia morska w Świnoujściu

Latarnia morska jest wizytówką Świnoujścia oraz jedną z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu.

Świnoujście - Falochron centralny

Oryginalnym zabytkiem Świnoujścia są tamtejsze falochrony wybudowane w latach 1818-1823 na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Długość falochronu centralnego (dawniej zwanego wschodnim) wynosi 1,4 km i jest to najdłuższy kamienny falochron w Europie.

Świnoujście - Fort Anioła

Najstarszym z fortów w Świnoujściu jest Fort Anioła wybudowany w latach 1854-58, nazwany tak ze względu na podobieństwo do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana i późniejszej siedziby papieskiej w Rzymie Zamku św. Anioła. Fort posiada trójkondygnacyjną rotundę zwieńczoną tarasem i basztą obserwacyjną.

Świnoujście - Fort Zachodni

Fort Zachodni wybudowany w latach 1856-61, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami, był jednym z czterech dzieł fortyfikacyjnych, wzniesionych u ujścia Świny.

Kościół Stella Maris w Świnoujściu

W Świnoujściu znajdziemy kilka zabytkowych kościołów, które warte są zwiedzenia.
Jednym z nich jest neogotycki Kościół Matki Boskiej "Stella Maris" z końca XIX stulecia zbudowany w latach 1895-1896, zwany kościołem Gwiazdy Morza.

Kościół Chrystusa Króla w Świnoujściu

Najstarszym kościołem w Świnoujściu jest kościół Chrystusa Króla wybudowany w latach 1788-1792 na miejscu dawnego kościoła wzniesionego prawdopodobnie w XIV wieku.

Świnoujście - Baterie nadbrzeżne

Na początku XX wieku do momentu wybuchu II wojny światowej, w Świnoujściu wybudowano wiele obiektów artyleryjskich służących przeciwlotniczej ochronie nabrzeża.

Port Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Miasto Swinoujście to miejsce stacjonowania 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej RP. To jeden z dwóch portów marynarki wojennej w Polsce. Drugi port znajduje się w Gdyni, gdzie swoją siedzibę ma dowództwo sił morskich naszego kraju.

Chorzelin - Świnoujska Atlantyda
Chorzelin (Osternothafen) - to nazwa miejscowości, której próżno szukać na współczesnych mapach Wolina i Uznamu. Tysiące turystów, którzy wdrapują się po 300 schodkach na sam szczyt świnoujskiej latarni morskiej nie domyślają się, że spoglądając z jej szczytu, stoją w niemal samym środku prawdziwej Świnoujskiej Atlantydy!
Świnoujście. Twierdza Portowa
28 grudnia 1973 roku. Śmiało można powiedzieć, że tego dnia dokonano „zamachu” na jeden z największych zabytków Świnoujścia – Twierdzę Portową. Wysadzono ją w powietrze, żeby pozyskać miejsce pod rozbudowę portu.
Świnoujście - potężna baza niemieckiej floty
W wieku XX był to jeden z największych portów-baz wojskowych na Bałtyku. II wojna światowa sprawiła, że świnoujski port stał się bazą dla Kriegsmarine.
Świnoujście. Poznaj miasto 44 wysp
Słońce, plaża, piękne widoki i moc atrakcji – tak najłatwiej można przedstawić Świnoujście. Każdy, kto był tutaj chociaż raz, mógł poczuć fantastyczną atmosferę miasta.
Pasja kieruje życiem?
Są wśród nas prawdziwi zapaleńcy. Swoją pasję traktują jak życiową misję. Realizują ją nie tylko dla własnej przyjemności. Potrafią się nią dzielić. Przykładem tego jest Piotr Piwowarczyk - komendant Fortu Gerharda. Czym jest dla niego owa pasja?
Gdzie nad morze?
Gdzie na urlop? Gdzie na wakacje? To pytanie zadajemy sobie zawsze, gdy za oknem robi się gorąco. Odpowiedź jest prosta - nad morze!
Bitwa o Przytór - 2011

W sobotę 24 września w Przytorze – wschodniej dzielnicy Świnoujścia – miała miejsce zacięta bitwa. Naprzeciw siebie stanęły niemieckie i rosyjskie oddziały z czasów drugiej wojny światowej.

SAIL ŚWINOUJŚCIE 2012
To impreza, która już po raz czwarty gości w Świnoujściu, właściwie to stąd się wywodzi. Port i bezpieczne wyjście w morze to doskonałe warunki dla klimatycznych żaglowców, a tych było aż siedem. Podziwianie tych jednostek z suchego lądu to jednak nie to! – dlatego główną atrakcją były rejsy na pełne morze.
Dni Twierdzy na Wyspach - 2012
W tym roku impreza odbywała się już po raz drugi. Po raz drugi również zaskoczyła odwiedzających swoim bogatym programem. Było, między innymi miasteczko historyczne, koncert Pipes & Drums, a zamiast jednej, mieliśmy aż trzy inscenizacje!
Dni Twierdzy na Wyspach 2012 - Bitwa o Arnhem
Kolejna, druga już część galerii z niezwykle popularnej imprezy – Dni Twierdzy. W roku 2012 bylismy świadkami drugiej edycji. Znów byliśmy zaskoczeni ilością atrakcji. Głównym punktem programu były trzy inscenizacje prezentujące różne okresy i fronty wojen światowych.
Spacer po Świnoujściu

Świnoujście to prawdopodobnie jedyne miast na świecie, które położone jest na 44 wyspach. Czeka tu na Was prawdziwa moc atrakcji.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  kilka razy bylam w swinoujsciu przejezdzajac na strone niemiecka urzeka mnie to miasto odpowiada mi klimat ,czuje sie dobrze na wyspie uznam,chetnie chcialabym pobyc na dluzej,musze pomyslec o pobycie na 5 dni i znalezc nocleg nie drogi,to wtedy wybiore sie z mezem na kieszenie emerytow trzeba znalezc cos taniego.
  2012-03-18 15:54 · Odpowiedz · Raportuj
Najbliżej
 
Najstarszym kościołem w Świnoujściu j...
 
Miasto Swinoujście to miejsce stacjon...
 
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w...
 
W Świnoujściu znajdziemy kilka zabytk...
 
Ciekawym zabytkiem kościelnym jest za...
 
FAMA czyli Festiwal Artystyczny Młodz...
 
Najstarszym z fortów w Świnouj...
 
Fort Zachodni wybudowany w latach 185...
 
Latarnia morska jest wizytówką...
 
Stawa Młyny to jeden z rozpoznawczych...
 
28 grudnia 1973 roku. Śmiało można po...
 
Filmowy agent 007 mógłby się u...
 
Fort Gerharda w Świnoujściu, do nieda...
 
Oryginalnym zabytkiem Świnoujścia są ...
 
Na początku XX wieku do momentu wybuc...
 
Fascynaci marynistyki, znajdą dla sie...
 
Ten obiekt to niebywała gratka dla ty...
 
W niewielkim lesie znajduje się stary...
 
Bateria Vineta znajduje się kilkadzie...
 
W Przytorze (dawnej wsi rybacko-letni...
 
Karsibór to wyjątkowo atrakcyj...
 
Na wyspie znajduje się  XV-wiecz...
 
Wyspa Karsibór znajduje się ko...
 
W południowej części wyspy, znajduje ...
 
Będąc na wyspie Karsibór warto...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90