Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Brzesko

Opublikowano w dniu: 2016-01-12       Aktualizowano w dniu: 2016-01-12 Autor: Kamil

Kościół p.w. Narodzenia NMP w Brzesku


Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Brzesko to malownicza miejscowość, która leży u podnóża Brzeskiej Góry (88 m n.p.m.). Część wsi została nadana przez księcia Barnima I na rzecz klasztoru albertanek w Trzebiatowie.

W XIV wieku Brzesko było lennem rycerskim rodu von Blankenburgów, a dochód z niego książę Otton I zapisał w 1322 roku kolegiacie Mariackiej w Szczecinie. W roku 1346 książę Barnim III całą wieś nadał kolegiacie św. Ottona. Po reformacji większa część ziem należała do Fundacji Mariackiej ze Szczecina, a pozostałą włączono do domeny pyrzyckiej.

W 1630 roku Brzesko spustoszyły wojska cesarskie, a w latach 1794 i 1808 zniszczyły pożary. Wieś odbudowano. Zabudowa składała się z wąskofrontowych chałup typu pyrzyckiego. Niestety, większość zrujnował pożar w 1959 roku.

Kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP

Kościół p.w. Narodzenia NMP w BrzeskuKościół p.w. Narodzenia NMP wzniesiono ok. 1300 roku. Nieco później od strony północnej dobudowano wieżę. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w roku 1303. Był wtedy określany jako filia parafii w Letninie. Na początku XVII wieku zmieniono formy okien, wykonano polichromie ścienne oraz pojawiło się późnorenesansowe wyposażenie. W 1697 roku dokonano zmiany wystroju oraz wyposażenia. W roku 1808 w wyniku pożaru wieża spłonęła, a jej pozostałości rozebrano.

W latach 1814-1817 miała miejsce budowa nowej dzwonnicy wolnostojącej, a w 1870 roku odrestaurowano cały kościół. W tym czasie przedłużono okna w południowej i wschodniej elewacji, wykonano witrażowe przeszklenia okien i dobudowano kruchtę od zachodu. Wstawiono także nowe neogotyckie empory, organy i ławki. W 1897 roku podczas ponownego remontu umieszczono na parapecie empory zachodniej barokowe obrazy emblematyczne i fragmenty snycerskiej dekoracji ornamentalnej.

W 1. połowie XX wieku w zakrystii kościoła przechowywano gotycką rzeźbę Piety. W 1945 roku działania wojenne sprawiły, że szczyt zachodni uległ zniszczeniu. W latach 1953-1955 zrekonstruowano szczyt, a w 1962 roku wyremontowano wieżę. W późniejszych latach dokonano konserwacji i rozbudowy świątyni. Od 1992 roku kościół nosi nazwę Sanktuarium Maryjnego. Pod względem architektonicznym jest to budowla wczesnogotycka, orientowana, salowa. Do wyposażenia sanktuarium należą m.in. malowidła ścienne przedstawiające chóry anielskie z instrumentami na tle skłębionych obłoków. Najważniejszym obiektem jest ołtarz późnogotycki, gdzie na predelli znajduje się płaskorzeźba Ostatnia Wieczerza, a w szafie środkowej – rzeźby Madonny Apokaliptycznej i czterech Świętych dziewic.

 Strumyk Jordan i krzyż z popiersiem św. Ottona

Brzesko słynie także z niewielkiego, czystego jak łza strumyka o niespotykanej jak na nasze tereny nazwie – Jordan. Ze strumykiem tym wiąże się pewna historia. Biskup Otton podczas misji chrystianizacyjnej, właśnie w Brzesku zrobił przystanek i korzystając z okazji dokonał chrztu pierwszych Pomorzan zanurzając ich w źródlanej wodzie. Wydarzenie upamiętnia krzyż z podobizną biskupa oraz inskrypcją: „Niech ten krzyż przypomina, że tutaj, nad strumieniem Jordan, biskup Bambergu św. Otton, w drodze do Pyrzyc, ochrzcił 30 mieszkańców słowiańskiego Brezka”.

 Pogrzeb Maryi

15 sierpnia każdego roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem święto Matki Boskiej Zielnej, w Brzesku odbywa się niesamowite wydarzenie. Spod brzeskiego sanktuarium maryjnego rozpoczyna się niezwykły pochód – procesja, w którym garstka „wybrańców” przebranych za Apostołów i Niewiasty Jerozolimskie odgrywa scenę pogrzebu Maryi. Apostołowie niosą na ramionach trumnę z jej figurą, a mieszkańcy i przyjezdni z różnych zakątków Polski podążają za nimi trzymając w dłoniach bukiety polnych kwiatów.

Zwieńczeniem procesji jest msza święta, podczas której ksiądz kustosz co roku raczy gości wspaniałym kazaniem. Z niebywałym zaangażowaniem rozprawia o historii, regionie, ludziach oraz również obchodzącym tego dnia swoje święto Wojsku Polskim.

Każdy uczestnik nabożeństwa po wyjściu z kościoła otrzymuje na pamiątkę obrazek Matki Boskiej Brzeskiej oraz upieczone według pradawnego przepisu „ciasteczko Maryi”. Na końcu można udać się na dziedziniec brzeskiej plebani, gdzie, za niewielką opłatą, można skosztować specjały miejscowych gospodyń.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Letnin wymieniano po raz pierwszy w 1...
 
Mechowo nadane zostało przez księżnę ...
 
Powstanie Obromina wiązało się z nada...
 
Ogród został założony w 1923 r...
 
Pstrowice to niewielka wieś, o kt&oac...
 
Pyrzycka studzienka św. Ottona to pun...
 
Pyrzyce to miejscowość, która ...
 
Staromiejska świątynia, której...
 
Renesansowy ratusz w Pyrzycach powsta...
 
Mury obronne, które niegdyś zw...
 
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym r...
 
Nowielin to wieś, której pierw...
 
W 1124 roku do Pyrzyc przybył św. Ott...
 
Okunicę założono w 1776 roku, według ...
 
Brzezin został nadany w 1255 roku prz...
 
O Mielęcinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Czernice to niewielka wieś, któ...
 
Ryszewo to wieś, która jest je...
 
O Krzemlinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Rzepnowo to niewielka wieś w gminie P...
 
Oto miejscowość, gdzie wśród s...
 
Żabów to wieś, o której...
 
Ryszewko leży około 2 km na wsch&oacu...
 
W XIX wieku powstał tu folwark, kt&oa...
 
11 kilometrów na północ...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
W wąwozie ciągnącym się przez 700 met...
 
Oto kolejna miejscowość gminy Barline...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90