Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer

Opublikowano w dniu: 2012-10-29       Aktualizowano w dniu: 2012-10-30 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Jest piękny, jest czarujący i jest jedną z wizytówek Szczecina – Cmentarz Centralny, nekropolia, która zachwyca swoim pięknem i jest częstym miejscem odwiedzin, również tych, którzy nie mają tu pochowanych swoich bliskich. To pewien fenomen – jeśli w ogóle można użyć tego określenia – ale lubimy przebywać w takich miejscach. Z pewnością ma to związek z pamięcią o tych, którzy na cmentarzach spoczywają, ale jest jeszcze naturalne poczucie estetyki. Z tym nie należy się kłócić bowiem szczeciński cmentarz uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Jest też trzecim pod względem wielkości w Europie!

Doceniamy jego walory jako niezwykłej kompozycji znanych niegdyś ogrodników, architektów krajobrazu, czy rzeźbiarzy. Najlepszym tego wyrazem było zdobycie piątego miejsca w ubiegłorocznym plebiscycie  na „7 Nowych  Cudów Polski” Przypominamy, że to plebiscyt organizowany przez prestiżowy magazyn National Geographic Traveler. Spośród propozycji redakcji, czytelnicy, w głosowaniu smsowym, wybierają 7 najbardziej interesujących. Pisaliśmy już o tegorocznym laureacie z naszego regionu.

Szczecin. Cmentarz Centralny. Pomnik "Pamięci Zmarłych Szczecinian".

Jak doszło do powstania Cmentarza Centralnego? W roku 1873, po blisko 150 latach, zlikwidowano pruską Twierdzę Szczecin. Stało się jasne, że miasto będzie potrzebowało cmentarza komunalnego, który byłby alternatywą dla przepełnionych już dawno nekropolii zakładanych w dzielnicach i na obrzeżach miasta. Ówczesne władze postanowiły wykorzystać tereny położone w południowo-zachodniej części Szczecina. Był to wówczas obszar z przeznaczeniem rolniczym.

Autorem projektu cmentarza został Wilhelm Meyer-Schwartau – znany szczeciński architekt. Każdy, kto zwiedzał cmentarz z pewnością zachwycał się jego architekturą. Autor tego krajobrazu musiał mieć dalece rozwiniętą wyobraźnię, by przewidzieć, jak cmentarz będzie się rozwijał z każdym rokiem. Pamiętajmy przecież, że na samym początku powstała kompozycja składająca się z młodych drzew i krzewów. Sam projekt musiał więc uwzględniać wiele czynników.

Szczecin. Cmentarz Centralny. Nagrobek rodziny Neumann.

Początkowo zakładano docelową powierzchnię nekropolii na 153 ha, co już wówczas plasowało szczeciński cmentarz na trzecim miejscu, zaraz za cmentarzem w Hamburgu i Wiedniu. Ten w Hamburgu był zresztą pewnym wyznacznikiem dla szczecińskiego architekta. Chodziło o to, by miejsce pochówków przeistoczyło się w rodzaj parku i ogrodu. W taki właśnie sposób Cmentarz Centralny miał być postrzegany z zewnątrz. To zupełnie zmieniło odbiór nekropolii wśród ówczesnej ludności – przekonanie to trwa po dziś dzień.

Jaki jest Cmentarz Centralny? Można go opisać jednym słowem – piękny – lecz to zdecydowanie za mało. Obecnie jego powierzchnia przekracza już 160 ha i 300000 dokonanych pochówków. Cały teren ma urozmaiconą rzeźbę, występują tu również naturalne cieki wodne, basen i oczywiście alejki obsadzone bujną, roślinnością – w zależności od projektu jednogatunkową bądź zróżnicowaną. Główny plan cmentarza jest rozwinięty na osi wschód-zachód z kwaterami umieszczonymi symetrycznie po obu bokach.

Szczecin. Cmentarz Centralny. Alejka obok kaplicy.

Główna brama prowadząca do nekropolii znajduje się przy ulicy Ku Słońcu. Jej skrzydła rozpościerają się na szerokość 77 metrów. Dzisiejszy stan to efekt odbudowy po nalotach z 1941 roku. Idąc dalej główną aleją odnajdziemy kaplicę. Jest widoczna z daleka i wyróżnia się bogatą bryłą. Autorem projektu obu budowli jest  Wilhelm Meyer-Schwartau, ten sam, który zaprojektował sam cmentarz.

Popularność nekropolii jako parku przyczyniła się do utworzenia ścieżek turystycznych. Dzięki temu każdy, nawet bez przewodnika, może zwiedzić na Cmentarzu Centralnym wszystko to, co jest najcenniejsze. Polecamy wybrać się na spacer po Ścieżce botanicznej z ciekawymi i rzadkimi gatunkami drzew. Wycieczkę można zorganizować bez względu na porę roku bowiem każda z nich jawi nam cały cmentarz w zupełnie innej scenerii i barwach.

Szczecin. Cmentarz Centralny. Rzeźba Matki Ziemi.

Można też pokonać Trakt historyczny z obiektami architektury, zabytkowymi pomnikami i nagrobkami. Na swojej drodze spotkamy, między innymi lapidarium utworzone w 2006 roku, a także cenne pomniki:
 • Krzyż Katyński
 • Pomnik "Pamięci Sybiraków"
 • Pomnik"Tym co nie powrócili z morza..."
 • Krzyż Grudnia'70
 • Głaz poświęcony marynarzom z m/s Augsburg
 • Obelisk "Bohaterom Września 1939"
 • Pomnik "Pamięci Kombatantów"
 • Rzeźba św. Jerzego ze smokiem
 • Tablica "Cmentarz wojenny"
 • Tablica "Chwała żołnierzom wyzwolicielom 1 frontu białoruskiego
 • Krzyż prawosławny
 • Krzyż Żelazny
 • Krzyż 1914r.
 • Pomnik "Braterstwa Broni"
 • Pomnik "Pamięci Dzieci Nienarodzonych"
 • Tablica "Pamięci poległych żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego
 • Pomnik "Uczestników Wojny Ojczyźnianej 1941-45"
 • Pomnik "Bohaterom poległym na piastowskim szlaku
 • "Kwatera zasłużonych"
 • Tablica "Kwatera jeńców belgijskich i polskich"
 • Pomnik "Pamięci Zmarłych Szczecinian"
 • Pomnik Pionierów Szczecina 1945-1946.
 • Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych
 • Akcent rzeźbiarski "Pamięci Pionierów"
 • Pomnik 357 pułku piechoty
 • Cenotaf poświęcony Helenie Kurcyusz
 • Pomnik "Pamięci Działaczy Ruchu Robotniczego"
 • Obelisk ku czci "Ofiar Stalinizmu"
 • Pomnik Armii Krajowej
Szczecin. Cmentarz Centralny. Aleja.

Ciekawą inicjatywę, która jednocześnie powiększa szatę roślinną szczecińskiej nekropolii, są Drzewka Pamięci – inicjatywa zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość. Idea zakłada fundowanie młodych dębów osobom ze świata kultury, nauki i sportu, które były w sposób szczególny związane ze Szczecinem, a jednak miejsce ich pochówku oddalone jest często o setki kilometrów. Zasadzono już kilka takich dębów. Przy każdym z nich widnieje tablica informacyjna i znak graficzny Drzewka Pamięci. Do tej pory swoich Drzewek doczekali się:
 • Bogdan Frankiewicz
 • Stefan Kwilecki
 • Kazimierz Majdański
 • Marian Nyczka
 • Kazimierz Kałucki
 • Roman Fafius
 • Wiesław Maniak
 • Jerzy Zimowski
Roślinność to jednak nie wszystko, czego możemy się spodziewać podczas spaceru po szczecińskim cmentarzu. Występują tu również dzikie zwierzęta, choć ciągła obecność ludzi spowodowała, iż stały się bardziej ufne wobec nas. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio się zachowywać w czasie takiego spotkania. Zasada ograniczonego zaufania jest tu jak najbardziej na miejscu. Większość zwierząt spotykając nas na swojej drodze wycofa się na bezpieczną odległość. Nie straszmy ich i nie zachowujmy się prowokująco, Cmentarz Centralny to również ich dom.

Szczecin. Cmentarz Centralny. Aleja.

Mamy nadzieję, że tym krótkim przedstawieniem szczecińskiej nekropolii zachęciliśmy Was do spaceru jej alejkami. Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą choć jedną świeczkę. Zawsze, gdzieś pośród drzew, znajdzie się zapomniany grób. Warto o niego zadbać!
Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer
Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer
Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer
Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer
Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Szczecin - Kwatera Wojenna
Kwatera Wojenna na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie – można ją odnaleźć z łatwością bowiem znajduje się w samym centrum nekropolii, tuż przed kaplicą i basenem z fontanną. Kwaterę rozplanowano na osi wschód-zachód. Całość podzielono na dwie części – polską i  radziecką.
Chojna - Cmentarz Wojenny
Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska.
Myślibórz - Cmentarz Wojenny
Myśliborski cmentarz wojenny założono na wzniesieniu ze szczytem znajdującym się na wysokości 69,1 metrów n.p.m. Miejsce pochówku żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Pomorza Zachodniego jest atrakcyjnie położone na Półwyspie Ptasim przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Kwatera Wojenna na Cmentarzu Centraln...
 
Dokładnie 15 sierpnia 1843 roku nad O...
 
Budowa tej świątyni rozpoczęła się po...
 
Do zakończenia drugiej wojny światowe...
 
Żelbetowy kościół przy ul. Bog...
 
Historia kościoła św. Jana Ewangelist...
 
Popiersie Kornela Ujejskiego zostało ...
 
Jeśli ktoś jest łasuchem to wie, że n...
 
Do końca XIX wieku, Szczecin silnie u...
 
Budowa rozpoczęła się w 1875 roku, we...
 
Historia związana z tym miejscem sięg...
 
Ta świątynia uchodzi za jedną z najpi...
 
Oto drugi z bardziej reprezentacyjnyc...
 
Oto jedna z najbardziej reprezentacyj...
 
Wjeżdżając do centrum przez Most Dług...
 
Pierwszy ratusz na Starym Mieście poj...
 
Pierwsze Alby nie były skomplikowane ...
 
Konny pomnik włoskiego kondotiera zdo...
 
Wiatrak kozłowy zwany inaczej koźlaki...
 
Pałac Grumbkowa, zwany Pałacem pod Gl...
 
"Szczecin jest wspaniałym miejscem dl...
 
Ta fontanna to coś więcej niż tylko m...
 
Marynarz to popularny symbol nadmorsk...
 
Rzeźba przedstawia rzymską boginię kw...
 
Katedra św. Jakuba w Szczecinie jest ...
 
Gryf - odwaga i siła lwa połączona z ...
 
Historia gmachu Muzeum Narodowego prz...
 
Istotną częścią szczecińskiej histori...
 
Przyszła władczyni Rosji, urodziła si...
 
Most Długi to główna przeprawa...
 
Domki Profesorskie – to ciąg bu...
 
To jedno z najbardziej charakterystyc...
 
Charakterystyczna kamienica jest jedn...
 
Pomnik Ofiar Grudnia 1970 – to ...
 
Ujeżdżalnia zamkowa jest jednym z naj...
 
Dzisiaj stosunkowo niewiele mó...
 
Miejsce w którym znajduje się ...
 
Pleciuga to potocznie człowiek gadatl...
 
Pomimo burzliwej historii kościoła i ...
 
Jutro obchodzić będziemy jedną z ważn...
 
Na zamku organizowane są przedstawien...
 
Park im. Jana Kasprowicza jest najwię...
 
Pomnik z orłami to chyba najpopularni...
 
Cerkiew św. Mikołaja to jeden z najba...
 
Szczeciński amfiteatr jest jednym z n...
 
To niezwykłe miejsce znajduje się na ...
 
Strażnica prawdopodobnie powstała jes...
 
Spacerując Wałami Chrobrego, warto wy...
 
Budynki Akademii Morskiej w Szczecini...
 
Dynastia Gryfitów była jedną z...
 
Trasa Zamkowa im. Piotra Zaremby, to ...
 
Beżowy budynek z zielonym dachem, jes...
 
Samochodami Stoewer zachwycała się ca...
 
Rzeźba, która znajduje się prz...
 
Centralny punkt Wałów Chrobreg...
 
Prawdopodobnie urodził się około roku...
 
Wzgórze Napoleona – kopi...
 
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w...
 
Muzeum Techniki i Komunikacji, bo o n...
 
Kościół Matki Boskiej Bolesnej...
 
Tym razem przyjrzymy się wielkim stat...
 
Mierzyn to podmiejska wieś, któ...
 
Ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wy...
 
Cztery lata temu w Stoczni Szczecińsk...
 
"Yakumo" i "Bogatyr" - dwa okręty zbu...
 
Bezrzecze to miejscowość położona tuż...
 
Dołuje to mała wieś położona na Wznie...
 
Rowerowy sezon w pełni, pogoda zachęc...
 
Czym zaskoczył Piknik Lotniczy 2012 w...
 
9 lutego w samo południe rozpocznie s...
 
Wąwelnica to niewielka wieś położona ...
 
XIII-wieczny kościół pw. Matki...
 
To jedno z najbardziej znanych miejsc...
 
Na szczycie wzniesienia po zachodniej...
 
W drugiej połowie XIX wieku, Szczecin...
 
Wieża Bismarcka to jeden z charaktery...
 
Kościno to mała wieś należąca do sołe...
 
Nazwano je Uroczysko Mosty. Kontakt z...
 
Kościół w Dąbiu to jedna z naj...
 
Dobra Szczecińska to wieś położona po...
 
To atrakcyjny zbiornik wodny w granic...
 
Jest takie miejsce niedaleko Szczecin...
 
Puszcza Bukowa, a właściwie  Szc...
 
Chlebowo to miejscowość sołecka należ...
 
Buk to mała, przygraniczna wieś, o kt...
 
W samym sercu wsi Buk znajdziemy zaby...
 
W leśnej otulinie drzew, wysoko ponad...
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90