Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Derczewo - na szlaku handlowym

Opublikowano w dniu: 2012-06-28       Aktualizowano w dniu: 2012-06-28 Autor: Tomasz

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

To miejscowość położona nad Jeziorem Derczewskim (16 ha) około 14 kilometrów na północ od Myśliborza – siedziby gminy i powiatu Myśliborskiego. We wczesnym średniowieczu funkcjonował tu gród obronny. To właśnie on dał początek dzisiejszej miejscowości. Lokacja grodu pozwalała na kontrolę szlaku handlowego z Santoka do Pyrzyc. Najprawdopodobniej mieszkańcy grodu wykorzystywali również bliskość szlaku do prowadzenia wymian handlowych. Pierwsze, pisane wzmianki na temat Derczewa pochodzą z początków XIII wieku. Pod koniec XIII stulecia miejscowość należała do rodziny Von Brederlow. Swoje rządy sprawowała tu do XV wieku.

W tym właśnie okresie wzniesiono zamek-warownię, a całość stała się ważnym punktem obronnym na pograniczu nowomarchijsko-pomorskim. Zamek niestety nie zachował się do czasów obecnych. W 1326 roku bracia Jan i Dytryk non Bederlow złożyli hołd lenny margrabiom brandenburskim.
Kościół w Derczewie.Najcenniejszym zabytkiem w Derczewie pozostaje świątynia z końca XIII wieku. Wybudowana w stylu późnoromańskim, z granitowych kwadr, nosi dziś wezwanie Narodzenia NMP. Bryłę kościoła oparto na formie prostokąta bez chóru i wieży. Przebudowy prowadzono w okresie od XVI do XVIII wieku, a także na przełomie XIX i XX wieku – wówczas dobudowano wieżę dzwonnicę. Drewnianą konstrukcję wzniesiono nad zachodnią częścią nawy i zwieńczono ośmioboczną latarnią z kulą i krzyżem.

Kościół w Derczewie.Portale wejściowe wykonano jako dwuuskokowe ze starannie obrobionych kwadr. Do dziś czynny pozostaje jedynie główny portal wejściowy po zachodniej stronie świątyni. Portal południowy został zamurowany, pozostawiono jednak wyraźną wnękę. Zmianie uległo również założenie okien. Najprawdopodobniej było ono zbliżone kształtem do portali wejściowych. Zwieńczenie wnęk stanowiły zapewne ostrołuki, a same wnęki były szersze, co widać we fragmentach nawy bezpośrednio okalających dzisiejsze otwory. Całość została następnie otynkowana, podobnie jak wschodnia nawa. W górnych cokołach, które tworzą opaskę wokół murów, widać ceglane wypełnienia. Całkowicie ceglane pozostają natomiast oba szczyty świątyni, z czego wschodni ozdobiono pilastrami.

W narożu północno-wschodnim do nawy dobudowano ceglaną zakrystię z licznymi architektonicznymi ozdobnikami.

Na południowo–wschodniej ścianie budowli znajduje się najbardziej tajemniczy element – dobrze nam znany ryt szachownicy. Jedna z teorii  mówi, że ornament ma  związek z  posiedzeniami sądów sołtysich które się tu odbywały. Czy jest to prawda? Tego nie wie nikt. Jednak w jakim celu świeccy mieliby oznaczać swoje sądy znakami na kościołach? Jednym z argumentów przemawiającym za tą tezą wydaje się być fakt, iż budowle sakralne, nawet wielokrotnie przebudowywane, w znacznej części zachowały się do dziś. A więc świadectwo sądów mogło przetrwać wieki.

Coraz bardziej zastanawia nas również szachownica jako znak prowadzący do skarbu templariuszy. Wprawdzie zakon był bodaj pierwszą „instytucją finansową”, z której korzystali możnowładcy, jednak czy rzeczywiście Rycerze Chrystusa ukryli zgromadzone dobra? Pewne jest, że działali na tym terenie, należy więc mieć nadzieję, że kiedyś poznamy najbardziej prawdopodobną historię szachownic. Ciekawostką jest też krzyż monogramowy, który znajduje się na jednej z kwadr wmurowanych w południową nawę.

We wnętrzu świątyni zachowało się jeszcze epitafium z 1734 roku oraz dwie płyty nagrobne z początków XVIII wieku. Na cmentarzu podziwiać można neogotycką kaplicę z 1905 roku i pojedyncze nagrobki z początków XX wieku.

Szachownica:
W południowo-wschodnim narożniku kościelnej nawy. Ornament po stronie południowej na szóstej kwadrze ponad cokołem. Pola szachownicy kwadratowe o długości boków 7,5 do 8,5 cm. Szachownica dobrze widoczna.

Szachownica na kościele w Derczewie.

Krzyż:
Płytki ryt w kształcie krzyża monogramowego umieszczono w południowej ścianie kościelnej nawy – czwarta kwadra nad zamurowanym portalem. Jest to symbol światłości świata.


Nie zachował się niestety dworek, który był z pewnością siedzibą ówczesnego właściciela majątku. Do zabudowań pofolwarcznych prowadzi brama wjazdowa przesklepiona łukiem, a obok rozciąga się urokliwy park podworski o powierzchni 35 ha. Utworzono go na przełomie XVIII i XIX wieku. Zachowało się tu wiele pomnikowych drzew, między innymi  cztery dęby o obwodach 310-540 cm, dwie lipy (300 cm oraz 400 cm), cztery buki (240 cm), dąb stożkowy (180 cm), dwa kasztanowce (560 cm oraz 450 cm), dwa graby (220 cm oraz 260 cm), dwa wiązy (450 cm oraz 500 cm).
    
Przez Derczewo przebiega niebieski szlak turystyczny „Pojezierza Myśliborskiego” Lipiany-Mironów-Sitno-Tetyń o długości 18,6 kilometra.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
O Mielęcinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
 
O Krzemlinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Pstrowice to niewielka wieś, o kt&oac...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
Nowielin to wieś, której pierw...
 
Powstanie Obromina wiązało się z nada...
 
Serce miasta zostało otoczone murami ...
 
Duża wieś leżąca na drodze krajowej n...
 
Myśliborski cmentarz wojenny założono...
 
Sulimierz – wieś oddalona o 10 ...
 
Letnin wymieniano po raz pierwszy w 1...
 
Pyrzycka studzienka św. Ottona to pun...
 
Renice to niewielka, ale za to bardzo...
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Myślibórz – miasto do zw...
 
Pyrzyce to miejscowość, która ...
 
Staromiejska świątynia, której...
 
Renesansowy ratusz w Pyrzycach powsta...
 
To jedna z największych i zarazem naj...
 
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym r...
 
Mury obronne, które niegdyś zw...
 
Możecie przeżyć przygodę niczym z kar...
 
Miejscowość położona na dawnych teren...
 
Mechowo nadane zostało przez księżnę ...
 
Oto miejscowość, gdzie wśród s...
 
Brzesko to malownicza miejscowość, kt...
 
W 1124 roku do Pyrzyc przybył św. Ott...
 
Dłusko Gryfińskie to jedna z niewielu...
 
Niewielka wieś wzmiankowana już w 120...
 
Wieś na uboczu głównych trakt&...
 
Duża wieś leżąca na terenach obecnej ...
 
Rzepnowo to niewielka wieś w gminie P...
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90