Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dziedzice – miejsce pamięci

Opublikowano w dniu: 2013-07-18       Aktualizowano w dniu: 2013-07-18 Autor: Marek

Oto miejscowość, gdzie wśród sielankowego otoczenia rzepakowych pól, żyje historia. Wieść o dawnych dziejach wciąż jest niesiona wyraźnym echem pomników, tablic i budynków.


Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Dziedzice to niewielka miejscowość położona w północno-zachodnim krańcu gminy, oddalona od Barlinka o nieco ponad 10 kilometrów. Dookoła rozciąga się spokojny, rolniczy krajobraz.

Osadnictwo w tym rejonie datuje się już na VI wiek. Wówczas w miejscu dzisiejszej wsi, istniało niewielkie grodzisko. Na przełomie wieków XIII i XIV został tutaj pobudowany kościół. Budowla z granitowych ciosów – w nieco zmienionej formie – przetrwała do dziś.

Początkowo świątynia była prostej konstrukcji, osadzona na planie prostokąta. Jeszcze przez wiele lat nie miała wieży – dobudowano ją w XVI wieku. Podczas tej przebudowy został zmieniony także kształt okien, a wnętrze uzyskało zdobione, drewniane sklepienie kolebkowe i ołtarz. Z zewnątrz kościół został otoczony murem z dekoracyjną bramą. Kolejna modernizacja (XIX wiek) zakończyła się dobudowaniem kruchty i podwyższeniem wieży o dodatkową nadbudówkę. Przez długi czas we wnętrzu kościoła znajdowała się też drewniana rzeźba anioła oraz artystyczny, wiszący świecznik.
Kościół w Dziedzicach
Niestety z bogatego wyposażenia o dużych walorach dekoracyjnych nie zostało nic – kościół został zniszczony podczas II wojny światowej (dokładnie w 1945 roku). Na odbudowę musiał poczekać do lat osiemdziesiątych. To właśnie z tego okresu pochodzi jego obecne wyposażenie.

Zbiorowa mogiła żołnierzy, DziedziceNa miejscowym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła i tablica upamiętniająca śmierć 19 polskich oficerów ewakuowanych z obozu w Dobiegniewie.

Przeprowadzając transport więźniów na zachód, niemieckie oddziały natrafiły w Dziedzicach na wojska radzieckie. Podczas walki, jeden z pocisków czołgowych trafił w stodołę, w której przetrzymywano jeńców. Rannych zostało kilkudziesięciu oficerów, 19 spośród nich zginęło.

Tablica pamiątkowa nad zbiorową mogiłą została ustawiona w 1968 roku. Widnieją na niej nazwiska poległych oficerów.


W Dziedzicach działa też Izba Pamięci poświęcona w znacznej części jeńcom obozu w Dobiegniewie. Oglądać tu można np. zbiory znaczków poczty obozowej, zdjęć i przedmiotów przedstawiających wojenną rzeczywistość. W obozie Oflag II C Woldenberg (Dobiegniew) byli przetrzymywani m.in. obrońcy Westerplatte, Helu i Warszawy oraz uczestnicy bitwy nad Bzurą. W sumie blisko 7000 osób. Oprócz zbiorów militarnych, znajdują się tutaj także eksponaty prezentujące dawne życie mieszkańców wsi, w tym. narzędzia rolnicze i pomoce naukowe.

DOJAZD: Z centrum Barlinka kierujemy się na północny-zachód. Miasto opuszczamy wyjeżdżając ul. 31 stycznia, przechodzącą później w Szosę do Lipian. Po około 9 kilometrach dojeżdżamy do Mostkowa, gdzie Skręcamy w prawo. Po przejechaniu kolejnych 3 kilometrów jesteśmy na miejscu.


Na podstawie naszego przewodnika "Gmina Barlinek - atrakcje turystyczne" - pytaj w punktach informacji turystycznej w gminie Barlinek!

Dziedzice – miejsce pamięci
Dziedzice – miejsce pamięci
Dziedzice – miejsce pamięci
Dziedzice – miejsce pamięci
Dziedzice – miejsce pamięci

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Barlinek. Przegląd szlaków turystycznych
Barlinek. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice idealnie nadają się na wycieczki. Warto tu przyjechać, żeby odnowić relacje z Matką Naturą i zrelaksować się wśród czystych jezior i pięknych lasów. Poniżej prezentujemy listę szlaków przebiegających przez gminę.
Dzikowo - morze żółtego
Dzikowo to miejscowość oddalona o 6 kilometrów na zachód od Barlinka. Za sprawą rolniczego pejzażu, te tereny są szczególnie urokliwe na przełomie maja i czerwca. W tym czasie na okolicznych polach żółto i licznie kwitnie rzepak.
Wycieczka po gminie Barlinek
Zapraszamy na wędrówkę wśród barlineckich lasów, jezior i wąwozów. Wszystko w otoczeniu niezwykłych historii i magicznych legend.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90