Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne
Galeria

Bitwa o Chojnę 2014 - część 2

Opublikowano w dniu: 2014-02-11       Ostatnia aktualizacja: 2014-02-11
Wizyta Otto Skorzenego, jako element rekonstrukcji historycznej w Chojnie, nie była przypadkowa. Od początku lutego to właśnie pod jego komendą oddziały Waffen-SS tworzyły przyczółek mostowy na Odrze w okolicach miejscowości Schwedt. Być może legenda Skorzenego miała umocnić słabe jednostki niemieckie stacjonujące w Chojnie i wykrzesać ostatki sił by zatrzymać postępujące natarcie Rosjan ku wschodnim granicom Berlina.

Tak też wyglądały pierwsze sceny teatru wojennego, który w niedzielę został rozegrany w centrum miasta. Krótko po wizytacji oddziałów niemieckich pojawili się pierwsi żołnierze radzieckiej piechoty i rozpoczęła się bitwa.

Niemcy szybko odparli atak i zmusili przeciwnika do odwrotu. Wtedy czerwonoarmiści wytoczyli ciężki karabin maszynowy, za którym pojawiła się również lekka armata przeciwpancerna „muchobijba” i w końcu czołg T-34. Po niemieckiej stronie był jedynie granatniki ręczne Panzerfaust i Panzerschreck. Nierozwaga radzieckiego dowódcy i ofiarna akcja młodego żołnierza Volkssturmu wyeliminowała jednak czołg z bitwy.

Ostatecznie pozostałości oddziałów niemieckich wycofały się w kierunku przyczółka Schwedt, a miasto zostało zajęte przez Armię Radziecką.

Ostatnim epizodem walk była wizyta oficera NKWD, który dokonał rewizji rodzimych jednostek, a za stratę pełnowartościowego czołgu nakazał rozstrzelanie dowodzącego natarciem.

Sama inscenizacja miała przybliżyć historię sprzed 69 lat i pokazać, że może być ciekawa dla każdego, bez względu na wiek. Należy mieć tylko nadzieję, iż w okrągłą rocznicę 70-lecia wydarzeń z okolic Chojny rekonstruktorzy powrócą do miasta i przedstawią historię jeszcze szerzej. W tej kwestii, jak zwykle decydujący głos ma jednak samorząd. Trzymajmy zatem kciuki za naszych samorządowców!
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
1
2
3
4
5
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Chojna - Cmentarz Wojenny
Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska.
Chojna - zabytkowe miasto

Chojna jest to miejscowość położona w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na pojezierzu myśliborskim. Należy do tych nielicznych miast w Polsce, w których cały obszar starego miasta został wpisany do rejestru zabytków.

Bitwa o Chojnę 2014 - część 1
Jest luty 1945 roku, a do Chojny – ówczesny niemiecki Königsberg – zbliżają się oddziały Armii Czerwonej. Plan czerwonoarmistów zakładał szybkie dojście do bram Berlina i zatknięcie czerwonego sztandaru na Bramie Brandenburskiej.
Zanim sforsowano Odrę... inscenizacja w Czelinie
Inscenizacja w Czelinie, tuż obok obelisku upamiętniającego wkopanie pierwszego słupa granicznego nad Odrą, stała na najwyższym poziomie. Rekonstruktorzy postarali się, by możliwie wiernie przedstawić obraz pamiętnych dni 1945 roku.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
Galerie
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90