Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne
Galeria

Bój o Banie 2014

Opublikowano w dniu: 2014-03-03       Ostatnia aktualizacja: 2014-03-03
Banie to jedna z tych miejscowości, która pod płaszczem cichej i spokojnej egzystencji swoich mieszkańców kryje fascynującą historię. Dziś miejscowość ma status wsi i liczy blisko 2000 mieszkańców, jednak na przestrzeni wieków była znaczącym ośrodkiem przy szlaku handlowym z prawami miejskimi i murami obronnymi.

W słoneczne popołudnie 2 marca przedstawiono tu inscenizację, która przybliżyła wydarzenia sprzed 69 lat. Zgodnie z zapisami niemieckich żołnierzy i korespondentów wojennych, na przełomie marca i lutego 1945 roku wokół miejscowości zacieśniał się pierścień sowieckiej armii, silnie wspieranej załogami czołgów. Samo miasto było wówczas bronione przez 100 członków Vollkssturmu dowodzonych przez ówczesnego burmistrza Bań. Poza Volkssturmem walczył tu również batalion spadochronowy. Na wyposażeniu niemieckich jednostek znajdowały się działa przeciwlotnicze i przeciwpancerne typu FLAK 88. Z pewnością to właśnie dzięki nim niemieckie jednostki zdołały zniszczyć aż 14 czołgów typu Sherman!

Takie straty wśród nacierającej Armii Czerwonej nie mogły przejść bez echa. Wspomnienia żołnierza z niemieckiej 3 kompanii 9 polowo-zapasowego batalionu spadochronowego przywołują obraz zaciętych i bezwzględnych walk. Rosjanie ogłaszali nawet przez megafony, że nie będzie litości dla niemieckiego oporu. Miało to nakłonić obronę miasta do złożenia broni i poddania.

Obchody 69 rocznicy zdobycia Bań rozpoczęła uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy radzieckich. Później widzowie przenieśli się do parku, gdzie już trwała musztra radzieckich oddziałów. O godzinie 13 wszystko się zaczęło! Uciekający zwiadowca z Volkssturmu oznajmił, że do pozycji niemieckich zbliża się nieprzyjacielski oddział. Wkrótce po tym pojawiły się pierwsze motocykle obsadzone żołnierzami sowieckimi, a za nimi podążał samochód terenowy Ford GPW – bliźniak słynnego Willysa. Rosyjscy żołnierze napotkali zdecydowany opór wspierany ogniem działa Rosenberga, granatnikiem typu Panzerfaust, granatami ręcznymi i gniazdem ciężkiego karabinu maszynowego MG 08, który ulokowano w szczycie budynku. Atakujący zdołali się jednak przedrzeć do pozycji niemieckich i ostatecznie zająć miasto. Członków niemieckiego Volkssturmu rozbrojono i rozstrzelano.

Po inscenizacji zarówno pojazdy, jak i rekonstruktorzy byli do dyspozycji widzów.

Inscenizację zorganizował Urząd Gminy Banie we współpracy z Międzynarodowym Centrum Turystyki Kultury i Sportu w baniach, a także Fundacją BIELIK. Scenariusz opracowało Muzeum Wału Pomorskiego, a w inscenizacji udział wzięły pojazdy z Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie oraz Rota Drabów Bańskich w uzbrojeniu i mundurach Armii Czerwonej.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku okrągła 70 rocznica walk i zdobycia Bań również zostanie uświetniona inscenizacją historyczną. Liczymy również, że pojawią się czołgi, a kanonada dział będzie słyszana w promieniu wielu kilometrów!
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
1
2
3
4
5
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Banie - dawna miejscowość templariuszy

Pierwsze osady ludzkie na terenie gminy Banie datuje się na okres 5000-2000 lat p.n.e. Na przełomie wieków IX-X, Banie stały się grodem obronnym, chroniącym szlak handlowy.

I Sierpniowe Spotkania z Historią - Banie 2011

Pierwsze Sierpniowe Spotkania z Historią – Banie 2011 to jedna z tych imprez, której założeniem jest budowanie świadomości i zaszczepienie fascynacji historią. Przez trzy dni od 26 do 28 sierpnia mogliście zwiedzać rycerski obóz, który założono wokół pięknej kaplicy pw. św. Jerzego.

Bój o Szczecin - 2014

(...) I jakkolwiek chcielibyśmy znać szczegóły bohaterskich walk o miasto, niewiele jesteśmy w stanie zanotować. Twierdza Szczecin w pewnym momencie walk na przyczółku koło autostrady straciła swe strategiczne znaczenie tak dla tych, co ją na „niezdobytą twierdze” kreowali, jak i dla tych , co ją mieli wyzwolić. Znalazła się nagle na uboczu wielkiego traktu marszu wojsk radzieckich, spieszących na północ od Berlina poprzez Meklemburgię w kierunku Łaby. (...)

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
Galerie
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90