Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne
Galeria

Zanim sforsowano Odrę... inscenizacja w Czelinie

Opublikowano w dniu: 2013-03-07       Ostatnia aktualizacja: 2013-03-07
W sobotę 2 marca byliśmy świadkami uroczystości 68. rocznicy wkopania pierwszego słupa granicznego nad Odrą. Pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenie odbył się apel poległych. Składano też kwiaty. W swoich przemowach uczestnicy obchodów rocznicowych wyraźnie podkreślali rangę dnia 27 lutego 1945 roku.

Pojęcie granicy państwa jest dziś nieco zatarte. Strefa Schengen, w której Polska znajduje się od grudnia 2007 roku, zezwala na bezstresową podróż do Niemiec i z powrotem o każdej porze dnia i praktycznie bez ograniczeń. Jak w takich czasach wygląda nasza tożsamość narodowa? Czy nadal każdy z nas dba o swoją suwerenność i w końcu, czy znamy historię kształtowania się naszych granic?

Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie odpowiedź na to pytanie po obejrzeniu naszej galerii.

A jak było? Inscenizacja w Czelinie, tuż obok obelisku upamiętniającego wkopanie pierwszego słupa granicznego nad Odrą, stała na najwyższym poziomie. Rekonstruktorzy postarali się, by możliwie wiernie przedstawić obraz pamiętnych dni 1945 roku.

Gdy na  przedpolach niemieckich okopów pojawił się radziecki samochód pancerny BA-64 wydawało się, że broniący się tam hitlerowcy nie mają szans. Okazało się jednak, że Niemcy mają w zanadrzu granatnik przeciwpancerny Panzerschreck. Zawiązała się regularna wymiana ognia potęgowana przez liczne wybuchy – profesjonalna pirotechnika. Gdy do akcji wkroczył czołg T-34 w niemieckich szeregach zawrzało.

Ostatnim gwoździem do przysłowiowej trumny niemieckiego oporu była armata typu ZIS. Części Niemców udało się uciec. Ci którzy przeżyli zostali wzięci do niewoli. Gdy kurz bitewny opadł polscy żołnierze wcieleni do jednostek radzieckich spontanicznie wkopali słup graniczny nad Odrą.
Wydawało się, że to już koniec inscenizacji, ale wkrótce znów ziemią wstrząsnęły wybuchy. To niemiecka artyleria ostrzeliwała wschodni brzeg rzeki. Zniszczeniu uległ również słup.

Nie na długo strzępy symbolu polskiej granicy zalegały nad brzegiem. Wkrótce żołnierze wkopali nowy słup w atmosferze ogromnych braw widowni zgromadzonej wokół bitewnego pola.

Oby pamięć tamtych wydarzeń nigdy nie zniknęła!
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
1
2
3
4
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Rekonstrukcja historyczna - zabawa czy idea?

Historia to jeden z najciekawszych tematów książek, filmów i licznych legend. To trwały zapis ludzkości i odpowiedź na pytanie – skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. Czemu więc nie postarać się o odtwarzanie historii z możliwie wiernym zachowaniem jej aspektów?

Czelin - pierwszy słup graniczny nad Odrą

Czelin, który znajduje się w powiecie gryfińskim, jest miejscowością gdzie po raz pierwszy wbito słup graniczny nad Odrą, oznaczając tym samym nową granicę polsko-niemiecką po 1945 roku.

Czelin - archeologiczny skarbiec
Z Czelina pochodzą także cztery miecze – trzy obosieczne i jeden jednosieczny. Wszystkie zostały rytualnie zgięte przed złożeniem do grobu co odpowiada ówczesnym wierzeniom. Umiera wojownik – „umrzeć” musi z nim wszystko, co ma mu służyć w zaświatach.
Zakończenie wojny - podsumowanie
II wojna światowa była największym zbrojnym konfliktem w historii ludzkości. Jego siła rażenia zmiotła z powierzchni ziemi całe miasta i odebrała życie milionom.
Bitwa o Chojnę 2014 - część 2
Wizyta Otto Skorzenego, jako element rekonstrukcji historycznej w Chojnie, nie była przypadkowa. Od początku lutego to właśnie pod jego komendą oddziały Waffen-SS tworzyły przyczółek mostowy na Odrze w okolicach miejscowości Schwedt.
Rowery i motocykle w Przyjezierzu - rozpoczęcie sezonu!
Rozpoczęcie sezonu 2014 dla wszystkich miłośników dwóch kółek świętowaliśmy w Przyjezierzu – miejscowość nieopodal Morynia w powiecie Gryfińskim. Obok pikniku i rodzinnej atmosfery trwała sportowa rywalizacja w MTB.
Bój o Szczecin - 2014

(...) I jakkolwiek chcielibyśmy znać szczegóły bohaterskich walk o miasto, niewiele jesteśmy w stanie zanotować. Twierdza Szczecin w pewnym momencie walk na przyczółku koło autostrady straciła swe strategiczne znaczenie tak dla tych, co ją na „niezdobytą twierdze” kreowali, jak i dla tych , co ją mieli wyzwolić. Znalazła się nagle na uboczu wielkiego traktu marszu wojsk radzieckich, spieszących na północ od Berlina poprzez Meklemburgię w kierunku Łaby. (...)

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
Galerie
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90