Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Kamień Pomorski. Tajemnica katedralnych murów

Opublikowano w dniu: 2013-11-06       Aktualizowano w dniu: 2013-11-06 Autor: Marek

Katedra w Kamieniu PomorskimKatedra w Kamieniu Pomorskim to budowla tyleż piękna, co tajemnicza. Z tym miejscem wiąże się wiele opowieści, legend i zagadkowych zdarzeń.

Budowla powstała na przełomie XIV i XV wieku. Dzisiaj wśród jej najcenniejszych skarbów znajdują się barokowe organy, gotycki ołtarz i granitowa chrzcielnica z 1330 roku. Warto też wspomnieć, że w podziemiach świątyni chowano książęta i biskupów pomorskich – m.in. Warcisława IV, Bogusława V Wielkiego i Bogusława VIII.

Oprócz walorów zabytkowych, katedra nosi też liczne ślady przeszłości. Jednym z najciekawszych zagadnień są owalne otwory znajdujące się w ceglanej ścianie budowli. Skąd się wzięły? Jak powstały? Na ten temat istnieje kilka teorii.

Jedna z nich mówi, że to "dzieło" grzeszników pokutujących za swoje winy. Pragnący oczyszczenia, mieli palcami drążyć kościelną cegłę, aż powstanie w niej owalne wgłębienie. Taka forma pokuty nie odnajduje jednak zbyt wielu argumentów przemawiajacych za jej prawdziwością.

Druga teoria odnosi się do czasów średniowiecza. Według niektórych źródeł, dawniej wierzono w uzdrawiające właściwości kościelnych murów – odrobina cegły miała mieć cudowne moce, leczące wiele dolegliwości. Jednak i takie tłumaczenie powstało raczej na zasadzie alternatywy dla rzeczywistości.

Dzisiaj na murze kamieńskiej katedry można znaleźć tabliczkę, która jednoznacznie obala wszystkie wcześniejsze założenia i wskazuje słuszne rozwiązanie – otwory są pozostałością po świdrach ogniowych służących do zapalania świec w Wielką Sobotę.
Otwory w ścianie katedry
Jednym z głównych symboli religijnych jest ogień. Wielkanoc – jedno z najważniejszych świąt chrześcijaństwa – ma też swoje odniesienie do tego żywiołu. Wigilia Paschalna odbywała się po zmroku. Przed wejściem do kościoła gromadzili się wierni. I to właśnie tutaj rozniecano święty ogień w jeden z najbardziej z tradycyjnych sposobów – przy użyciu świdra ogniowego.

Ogień wielkanocny wzniecano od ściany kościoła. Jeden koniec świdra osadzony był w murze (stąd ślady w cegłach), a drugi w kawałku płaskiego drewienka. Początkowo nikły płomyk dawał początek Liturgii Światła – to od niego odpalało się świece paschalne.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Konkatedra w Kamieniu Pomorskim

Najwspanialszym pomnikiem historii a zarazem największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego jest romańsko-gotycka konkatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

W kręgu tajemnic. Skarb Pomorza
Jedną z najciekawszych historii, za którą przemawia wiele faktów jest tajemnica związana z zaginięciem skarbu z katedry w Kamieniu Pomorskim. Dzięki uprzejmości serwisu ikamien.pl oraz autora, Mariana Klasika zamieszczamy na Zp.pl artykuł o jednej z największych zagadek Pomorza!
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90