Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Konkatedra w Kamieniu Pomorskim

Opublikowano w dniu: 2010-06-02       Aktualizowano w dniu: 2016-03-01

Najwspanialszym pomnikiem historii a zarazem największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego jest romańsko-gotycka konkatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Budynek usytuowany na planie krzyża łacińskiego ma układ bazylikowy o sklepieniu krzyżowo-żebrowym oraz gwiaździstym w nawie południowej.

Od XI wieku Kamień Pomorski był siedzibą książąt zachodniopomorskich, zaś prawa miejskie otrzymał w 1274 roku. W 1124 roku Otton z Bambergu, na prośbę króla Bolesława Krzywoustego dokonał chrystianizacji Kamienia, jak i całego Pomorza Zachodniego. W 1176 roku książę Kazimierz I przeniósł z Wolina do Kamienia siedzibę biskupstwa, które pod koniec XII wieku uniezależniło się od wpływów arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, bezpośrednio podlegając tronowi papieskiemu.

W związku z przyjęciem chrztu jednym z elementów chrystianizacji było postawianie kościoła. W tym samym roku tj. 1124 wzniesiono drewnianą świątynię. W 1176 roku, w święto Matki Bożej Wniebowziętej, rozpoczęto budowę najstarszej budowli sakralnej na Pomorzu Zachodnim, której fundatorem był Kazimierz I. Budowlę katedry ukończono na przełomie XIV i XV wieku.

W tym samym czasie wokół konkatedry zaczęły powstawać inne obiekty jak pałac biskupi, który w wiekach XIV-XVII służył jako siedziba biskupstwa. Na początku XIV wieku obok katedry został wybudowany wirydarz, który jest jedynym w Polsce wirydarzem przykatedralnym, a nie tak jak zazwyczaj wewnątrz budowli. Pośrodku wirydarza stoi granitowa chrzcielnica z XII wieku, wokół której rosną stare drzewa: tuje, lipy, zimozielony ostrokrzew  i 350-letni dąb. W krużgankach dziedzińca zawieszone są płyty nagrobne dostojników pochowanych niegdyś w krypcie.

W połowie XIV wieku wybudowany został skarbiec, który według przekazów Jana Długosza był jednym z najbogatszych skarbców w Polsce. Do czasu II wojny światowej w skarbcu zgromadzono wiele dzieł sztuki, jednakże w trakcie działań wojennych większość została wywieziona i uważa się je za zaginione.

Obecnie we wnętrzu konkatedry znajdują się: gotycki ołtarz z końca XV wieku, barokowe organy (1669 rok), ambona (1683 rok), krata z ołtarzem pod prezbiterium (1684 rok), wczesnogotycka chrzcielnica wykonana z granitu z charakterystycznym gotyckim ornamentem (ok. 1330 roku) otoczona barokową kratą (1685 rok). 

Konkatedra kryje w swoich podziemiach liczne szczątki książąt i biskupów pomorskich. W podziemiach katedralnych spoczęli między innymi: żona Bogusława IV - Małgorzata (+1320), Warcisław IV (+1326), Bogusław V Wielki (+1374), Bogusław VIII (+1418) i jego małżonka Zofia (+1448).

Od 1965 roku we wnętrzu katedry odbywają się w okresie wakacyjnym Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej.

Warto zobaczyć:

  • konkatedrę św. Jana Chrzciciela - bazylika romańsko-gotycka z przełomu XII/XIII wieku;
  • pałac biskupi - renesansowy budynek z XV wieku;
  • gotycki wirydarz katedralny z XIII wieku;
  • obwarowania katedralne;
  • dom dziekana - dworek wzniesiony w XVIII wieku, w którym w latach 1722-1747 zamieszkiwał wynalazca butelki lejdejskiej Ewald von Kleist.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Kamień Pomorski. Tajemnica katedralnych murów
Katedra w Kamieniu Pomorskim to budowla tyleż piękna, co tajemnicza. Z tym miejscem wiąże się wiele opowieści, legend i zagadkowych zdarzeń.
Rzędziny

Rzędziny to niewielka wieś w gminie Dobra. Obecnie mieszka tutaj około 230 osób. Miejscowość mocno wpisała się w historię regionu – to właśnie tutaj mieszkała angielska pisarka Elizabeth von Arnim, autorka bestsellerowej powieści „Elizabeth i jej ogród”.

Wieża kościoła pw. Marcina Lutra

Ciekawym zabytkiem kościelnym jest zachowana wieża po kościele garnizonowym Marcina Lutra z 1904 roku. W wyniku zaniedbań kościół został w końcu rozebrany. Jedynym śladem po nim jest tylko wieża.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Katedra w Kamieniu Pomorskim to budow...
 
Następny ciekawym obiektem sakralnym ...
 
Kolejnym zabytkiem sakralnym wartym o...
 
Jedną z najciekawszych atrakcji turys...
 
Ottonalia to cykl wydarzeń kulturalny...
 
Jedną z najciekawszych historii, za k...
 
Kamień Pomorski jest jednym z niewiel...
 
Miasto położone na Pobrzeżu Szczecińs...
 
Wyspa Chrząszczewska oprócz na...
 
Zalew Kamieński wraz z rzeką Dziwną t...
 
Na wysokości wsi Połchowo, w kierunku...
 
Jarszewo to wieś sołecka w powiecie k...
 
Wrzosowo to pięknie położona wieś, za...
 
Rzeka Dziwna jest jedną z największyc...
 
Dziwnów to jedna z większych m...
 
1 Armia Wojska Polskiego wspomagała 1...
 
Dziwnówek to miejscowość nadmo...
 
Dziwnówek – pięknie poło...
 
Świętouść niewielka osada, położona p...
 
W wielu małych miejscowościach jednym...
 
Kołczewo to typowa nadmorska miejscow...
 
Łukęcin to kolejna miejscowość uzdrow...
 
Latarnia Kikut znajduje się na wyspie...
 
Unin to założona w XIII wieku wieś, 6...
 
Świerzno to dobra propozycja dla miło...
 
Jeżeli chcecie jechać nad morze &ndas...
 
Jezioro Czajcze jest uważane za najpi...
 
Piękna plaża, zadbane i finezyjne bud...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90