Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Kościół Chrystusa Króla w Świnoujściu

Opublikowano w dniu: 2010-06-02       Aktualizowano w dniu: 2013-09-11

Najstarszym kościołem w Świnoujściu jest kościół Chrystusa Króla wybudowany w latach 1788-1792 na miejscu dawnego kościoła wzniesionego prawdopodobnie w XIV wieku. Rozbudowa wynikała z powodu niemożności pomieszczenia wszystkich wiernych w kościele. W 1881 znowu przebudowano kościół dodając do niego wieżę.

Kościół Chrystusa Króla

Oprócz wielokrotnego przebudowywania kościoła podobnie rzecz miała się z organami, które jako pierwszy zafundował pewien kupiec w 1803 roku. Organy nie spełniły oczekiwań wiernych w związku z tym w 1834 zakupiono nowe organy, które po jakimś czasie zepsuły się. Dopiero w 1927 roku zakupiono ponownie nowe organy, które można podziwiać do dzisiaj. Jednakże w ciągu 80 lat kilkakrotnie dokonywano konserwacji oraz remontu organów ze względu na fatalny stan oraz niezbyt dobre brzmienie. Od 1999 roku w kościele odbywają się wieczory organowe.

Ciekawym zabytkiem jest model XVIII-wiecznej korwety francuskiej z czasów wojen napoleońskich wykonany przez niemieckiego kapitana statku, zatrzymanego przez francuskie władze za złamanie zakazu blokady przepływu towarów wydany przez Napoleona. Model podarowany został w 1814 roku, kiedy to zatrzymany kapitan zawinął do Świnoujścia i poznał tutaj swoją małżonkę i w tym właśnie kościele wziął z nią ślub. A model statku przekazał kościołowi na znak pamięci o tych szczęśliwych wydarzeniach.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Świnoujście. Miejskie atrakcje
Świnoujście to nie tylko morze i plaża. W mieście i jego okolicach, znajduje się szereg rzeczy, które trzeba zobaczyć.
Świnoujście - miasto 44 wysp

Świnoujście to portowe miasto, położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór rozdzielone rzeką  Świną. Jedną z niezapomnianych atrakcji turystycznych jest przeprawa promowa, dzięki której można dostać się z jednej części miasta do drugiej.

Spacer po Świnoujściu

Świnoujście to prawdopodobnie jedyne miast na świecie, które położone jest na 44 wyspach. Czeka tu na Was prawdziwa moc atrakcji.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90