Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Krzemlin

Opublikowano w dniu: 2016-01-21       Aktualizowano w dniu: 2016-01-21 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

O Krzemlinie po raz pierwszy wspomniano w 1337 roku. Liczył wtedy 64 włóki ziemi, z których 10 było lennem Ludekina Mentina. W 1454 roku elektor brandenburski Fryderyk II Żelazny otrzymał hołd lenny złożony przez rycerza Tyda Plawen. Wraz z jego śmiercią nadano połowę wsi w 1486 roku Klausowi von Kuhneisenowi z Barnówka. W 1498 roku ziemie były w posiadaniu braci  Asmusa i Clausa von Bellingów.

Majątek przechodził kolejno z rąk rodziny von Bellingów do von Steinwehrów i w ręce pułkownika Johanna Caspara von der Heydela, który polecił wznieść obecnie istniejący dwór. Po jego śmierci ziemie przejęła jego rodzina, a w 1850 roku właściciel licznych dóbr w okolicy, Wilhelm Karl Friedrich von Sydow.

Od połowy XIX wieku majątek został zmodernizowany i wzniesiono obszerne zabudowania gospodarcze. Do 1945 roku w Krzemlinie znajdowała się siedziba administratora.  W 1934 roku miał miejsce pożar wsi. Po roku 1949 na jej terenie powstał PGR, a ok. 1970 roku Stacja Hodowli Roślin. W kolejnych latach Krzemlin przekształcono w „agromiasto” z wielorodzinną zabudową blokową.

Wieża kościoła parafialnego p.w. św. Wojciecha Bp. Męczennika

Wieża kościoła parafialnego p.w. św. Wojciecha Bp. MęczennikaWieża kościoła p.w. św. Wojciecha Bp. Męczennika pochodzi prawdopodobnie z 3. ćwiartki XIX wieku, kiedy to wzniesiono kościół neogotycki na miejscu wcześniejszego o metryce średniowiecznej.

Do 1945 roku w wieży znajdował się dzwon. Po 1945 roku świątynia przestała być użytkowana, a przed rokiem 1950 została zrujnowana i rozebrana, zachowała się jedynie wieża.

W roku 1972 teren przejęła parafia rzymskokatolicka w Mielęcinie. W latach 1987-1991 wzniesiono nowy kościół na planie starych murów. W 1991 roku budowla została poświęcona i odbudowano wieżę.

Reprezentuje ona styl neogotycki, jako główny surowiec użyto do budowy cegłę maszynową na cokole z kamienia łupanego. Została wzniesiona na rzucie kwadratu i jest bogato zdobiona gzymsami i ceglanymi fryzami. Składa się z 3 kondygnacji, dwóch górnych na rzucie ośmioboku. Hełm wieży jest niski, ostrosłupowy, pokryty blachą i zakończony metalowym krzyżem.

 Dawny zespół dworsko-folwarczny

Zespół dworsko-folwarczny znajduje się między drogą wiejską, a stawem i jeziorem. Składa się z dworu, zabudowań folwarcznych od północy, założenia oraz parku po stronie południowej.

Dwór został wzniesiony pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX wieku. Zleceniodawcą był prawdopodobnie pułkownik Johann Caspar von der Heydel. Początkowo posiadał bogaty wystrój malarski salonu. Pod koniec XIX budynek uległ modernizacji. W latach 1949-1970 był użytkowany przez PGR, a następnie został siedzibą Stacji Hodowli Roślin. Remontowano go w 1973 i 1993 roku.
Dawny zespół dworsko-folwarczny
Od 2000 roku obiekt nie jest użytkowany. Przed dworem rozciąga się okazały dziedziniec porośnięty drzewami i dywanem kwiatów. Budynek reprezentuje styl barokowo-klasycystyczny. Został wzniesiony na rzucie prostokąta o zaokrąglonych narożnikach, z cegły na fundamencie z kamienia polnego. Jest to budowla parterowa i podpiwniczona, z poddaszem. W elewacjach widnieje dekoracja sztukatorska. Całość okrywa mansardowy, naczółkowy dach z lukarnami, świetlikami oraz wystawką w formie wolego oka. Dodatkowo kryty jest dachówką.

Zabudowania folwarczne wznoszone były od połowy XIX wieku do ok. 1910 roku. Otaczają prostokątny dziedziniec i składają się, m.in.: z gorzelni, dawnej obory oraz stodoły, cielętnika, kuźni i domu rządcy.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
O Mielęcinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Nowielin to wieś, której pierw...
 
Pstrowice to niewielka wieś, o kt&oac...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
Powstanie Obromina wiązało się z nada...
 
Pyrzycka studzienka św. Ottona to pun...
 
Pyrzyce to miejscowość, która ...
 
Staromiejska świątynia, której...
 
Renesansowy ratusz w Pyrzycach powsta...
 
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym r...
 
Mury obronne, które niegdyś zw...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
 
Letnin wymieniano po raz pierwszy w 1...
 
W 1124 roku do Pyrzyc przybył św. Ott...
 
Mechowo nadane zostało przez księżnę ...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
Rzepnowo to niewielka wieś w gminie P...
 
Brzesko to malownicza miejscowość, kt...
 
Duża wieś leżąca na terenach obecnej ...
 
Brzezin został nadany w 1255 roku prz...
 
Żabów to wieś, o której...
 
Miejscowość położona na dawnych teren...
 
Ryszewo to wieś, która jest je...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
Ogród został założony w 1923 r...
 
Okunicę założono w 1776 roku, według ...
 
Ryszewko leży około 2 km na wsch&oacu...
 
Wieś średniowieczna założona w XIII w...
 
Niewielka wieś wzmiankowana już w 120...
 
Oto miejscowość, gdzie wśród s...
 
 
Pierwsze osady ludzkie na terenie gmi...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90