Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Krzywin - miejsce ludowych artystów

Opublikowano w dniu: 2011-01-07       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Wieś należąca obecnie do gminy Widuchowa, położona około 7 km na południowy wschód od jej siedziby. Przez krótki okres czasu znajdowała się tu siedziba władz gminy Krzywin, którą utworzono 1 stycznia 1973 roku. Wraz z nowym podziałem administracyjnym, który obowiązywał od 1 czerwca 1975 roku do 31 grudnia 1998 roku, gmina Krzywin wchodziła w skład nowego (mniejszego) województwa szczecińskiego. Gmina została zniesiona 2 lipca 1976 roku, a jej tereny wcielono do obecnych gmin Widuchowa oraz Chojna.

Dawna wieś założona została na planie owalnicy, jednak do dziś ten układ zachował się jedynie fragmentarycznie. Do roku 1945 miejscowość występowała pod niemiecko brzmiącą nazwą Kehrberg. W nazwie można wydzielić dwa człony: kehr – kierz (krzaki, zarośla) oraz berg – góra. Drugi człon znajduje uzasadnienie w postaci lokalnego, najwyższego punktu w dzisiejszej gminie Widuchowa, który wyniesiony jest 75 m n.p.m.

Krzywin. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z około 1430 roku i informuje o jej przynależności do rodu Trampe. W 1679 roku okoliczne tereny wchodzą w skład Brandenburgii, a ówczesną wieś nabywa rodzina Hoffmanów, która pozostaje w jej posiadaniu do roku 1716. Późniejszymi właścicielami wsi była między innymi rodzina Bandemer. W 1928 roku ówczesny Krzywin zasiedlało 516 osób. W tym samym roku majątek wsi rozparcelowano, a ludność zasilono kolonistami.

Krzywin. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.W centralnym punkcie dawnej owalnicy znajduje się orientowany, gotycki kościół z przełomu XV i XVI wieku. Wybudowano go na planie prostokąta z kamieni narzutowych oraz cegły. Poddawany licznym przebudowom ostatecznie zatracił swoje pierwotne założenie architektoniczne. Całość murów została otynkowana, jedynie na wschodnim szczycie zachowało się bogate zdobienie w postaci późnogotyckich maswerków sieciowych z XVI wieku.

W zachodniej części, nad nawą, wznosi się drewniana wieża z 1855 roku. Zwieńczono ją czterospadowym dachem, nad którym wznosi się latarnia z ostrosłupowym hełmem zakończonym kulą i krzyżem. Całość dachu wieży, nad deskowaniem, wykonano z blachy. W osi przyziemia znajduje się portal z głównym wejściem do świątyni. Dwuuskokowe ościeże zamknięto ostrołukowo i pomalowano w licu na kolor brązowy.

Bezpośrednio nad portalem zachodnim znajduje się okrągła blenda, otynkowana na biało z malowanym na brązowo ościeżem. Podobne zdobienie występuje na wschodniej elewacji. Poniżej deskowania, w osi wieży, wymurowano okrągłe okno z brązowym, malowanym ościeżem.

Na elewacji północnej trzy symetrycznie ułożone okna z głębokim, zamkniętym łukowo ościeżem i brązowym, malowanym wykończeniem w licu. Podobne założenie występuje w przypadku dwóch okien na wschodniej elewacji. Na ścianie południowej okna rozdzielone są jednouskokowym portalem wejściowym. Mury kościoła zwieńczono wysokim, dwuspadowym dachem, który obecnie pokrywa dachówka ceramiczna.

Krzywin. Figura Ojca Franciszka Marii od Krzyża Jordan.We wnętrzu świątyni wyposażenie z XIX wieku, wśród którego można wymienić ołtarz ambonowy, ambonę, emporę chórową oraz dzwon z 1937 roku. Na uwagę zasługuje plac przykościelny, który z całą pewnością nie przypomina swoją architekturą dawnej parceli. Obecnie bogato obsadzony przez kwiaty i ozdobne drzewka, odwraca uwagę od mało estetycznej, szarej elewacji świątyni. Jego najciekawszym elementem są jednak rzeźby.

Od zachodu, w pobliżu furty, znajduje się rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II, wykonana na 25 rocznicę pontyfikatu przez lokalnego artystę rzeźbiarza. Inną rzeźbą tego samego artysty jest figura Ojca Franciszka Marii od Krzyża Jordan. Był on założycielem Zgromadzenia Salwatorianów, które powstało z jego inicjatywy w 1883 roku. W 1967 roku zgromadzenie to przejęło parafię w Krzywinie po księżach Werbistach.

We  wschodniej części parceli znajduje się Grota Matki Boskiej, a w jej sąsiedztwie figura przedstawiająca Świętego Józefa. Cały plac ogrodzony jest kamiennym, otynkowanym murem z dwiema furtami - zachodnią i wschodnią. Dawniej w miejscowości działał jeszcze młyn wodny, często umieszczany na pocztówkach, po którym do dzisiejszego dnia zachował się fragment progu oraz sztucznie usypana grobla. Przez miejscowość przebiega również linia kolejowa nr 273 potocznie zwana Nadodrzanką, która łączy Wrocław ze Szczecinem.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90