Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Molo w Międzyzdrojach

Opublikowano w dniu: 2010-05-31       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Molo w Międzyzdrojach to jedna z wizytówek tego miasta. Sięgająca w głąb morza bałtyckiego konstrukcja żelbetowa o długości 395 m została udostępniona do użytku 19 marca 2005 roku. Z inicjatywy niemieckiego armatora Adler-Schiffe ostatnie 75 m mola jest obniżone, aby mogły do niego cumować statki żeglugi przybrzeżnej. Wejście na molo ozdabiają dwie białe wieże z pasażem w którym znajdują się lokale gastronomiczne i handlowe.

Molo w Międzyzdrojach

Historia mola sięga końca XIX wieku, kiedy to w 1885 roku powstał pierwszy drewniany pomost. Było to pierwsze w regionie molo nazwane imieniem cesarza Fryderyka III. W 1906 roku molo zostało rozbudowane do ponad 300 m. W tym czasie służyło ono jako przystań dla statków pasażerskich ze Świnoujścia i Szczecina.

Po II wojnie światowej w roku 1954 sztorm zniszczył całkowicie drewniane molo, zaś w 1961 w wyniku pożaru spłonął cały pasaż prowadzący na molo. Do 1989 roku w wyniku powolnego niszczenia przez siły natury molo zostało rozebrane. Pozostały tylko słynne dwie białe wieżyczki. W 1994 postanowiono molo odbudować. Zamiast poprzedniej drewnianej obecne molo posiada konstrukcję żelbetową posadowioną na palach o średnicy 1,5 m i długości 32 m.

Molo w Miedzyzdrojach podczas prac w 2004 roku.

fot. Zdjęcie z 2004 roku ukazujące prace nad wydłużeniem mola.

 

Administratorem mola w Międzyzdrojach jest niemiecka firma Adler Schiffe, która zainwestowała ponad 8 mln zł w wydłużenie mola i przystosowanie go do cumowania statków. Wejście na molo jest bezpłatne.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Międzyzdroje - perła Bałtyku

Miasto usytuowane na wyspie Wolin, oddalone od Świnoujścia o około 17 km. Wielką sławę zyskało dzięki organizowanemu corocznie wakacyjnemu Festiwalowi Gwiazd. To tutaj znajduje się słynna aleja gwiazd na wzór hollywoodzkiej, z odciskami dłoni polskich celebrytów.

Spacer po Międzyzdrojach

Poza plażą warto zwiedzić inne atrakcje „Perły Bałtyku”. Międzyzdroje są nimi wprost przepełnione.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90