Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Niechorze - latarnia morska

Opublikowano w dniu: 2010-10-08       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Jedną ze znanych i chętnie odwiedzanych miejscowości nadmorskich województwa zachodniopomorskiego jest Niechorze. Nieduża wioska licząca 930 mieszkańców, położona na Pobrzeżu Szczecińskim, wciśnięta między wody Bałtyku od północy, a przymorskim jeziorem Liwia Łuża na południu. Jezioro zajmuje powierzchnię 220 ha, połączone z morzem poprzez kanał Liwia, będący naturalną granicą między Niechorzem a Pogorzelicą, stanowi rezerwat ornitologiczny głównie dzikich łabędzi, utworzony w 1959 roku.

Niechorze należy do typowych turystycznych gmin wybrzeża Bałtyku, charakteryzujących się dużą ilością ośrodków wczasowych, pensjonatów, pokoi gościnnych, kempingów oraz pól namiotowych. Okolicę cechuje piaszczysta plaża, niepowtarzalny leczniczy mikroklimat pomocny w leczeniu alergii, dróg oddechowych dzięki nadmorskiemu świeżemu powietrzu i żywicznym lasom sosnowym.

Niechorze. Widok z latarni morskiej.

Miejscowość leży na trasie słynnej kolejki wąskotorowej, uruchomionej w 1896 roku, która swój bieg zaczyna w Gryficach a kończy w Pogorzelicy. Jako kąpielisko przyciąga turystów już od roku 1870. Ale największą atrakcją tego miejsca jest wzniesiona w latach 1863-1866 latarnia morska o wysokości 45 m, stojąca w zachodniej części miasta na 22-metrowym klifie. Światło latarni, które mieni się różnymi kolorami, można dostrzec z odległości ponad 36 km.

Historia latarni sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy szybko rozwijała się żegluga bałtycka. Linia brzegowa niebędąca dostatecznie oznakowana nawigacyjnie wymusiła na ówczesnych władzach budowę sieci przybrzeżnych latarń. Latarnia w Niechorzu, na której zainstalowano aparat Fresnela I klasy dzięki mechanizmowi zegarowemu, który poruszał pierścieniową blachę z czterema otworami, umożliwiał wysyłanie światła o pożądanej charakterystyce. Zgodnie z wytycznymi światło latarni zapalane było na pół godziny przed zachodem słońca i gaszone tuż o wschodzie.

Niechorze. Latarnia morska.

Pod koniec II wojny światowej w wyniku działań wojennych, jeden z pocisków artyleryjskich zniszczył mechanizm wytwarzający światło w latarni. W 1948 roku odbudowano latarnię według pierwotnej dokumentacji, a w 2000 przeprowadzono generalny remont latarni i przyległych zabudowań. Budowla jest dzisiaj dostępna dla zwiedzających, a z jej tarasu widokowego można podziwiać wspaniałą panoramę nadmorską.

Oprócz latarni kolejną z atrakcji Niechorza jest foka Depka, jedyna dziko żyjąca foka szara, która urodziła się w  Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Wypuszczona na wolność w czerwcu 2004 roku na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, osiedliła się w rejonie Niechorza.

Między Niechorzem a Trzęsaczem znajduje się Rewal, następna znana nadmorska miejscowość, którą warto odwiedzić, ze względu na klifową budowę brzegów morskich. W wyniku procesów osuwiskowych w latach 90. XX wieku zabezpieczono podstawę klifu przed dalszym osuwaniem się do morza.

Niechorze.

Wokół Niechorza jest jeszcze kilka miejscowości, które warto odwiedzić ze względu na ich walory turystyczne, ale także kulturowe i uzdrowiskowe jak np. Trzebiatów, Pogorzelica, Pobierowo, Mrzeżyno.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Sarbinowo - warto przyjechać!
Wśród nadmorskich miejscowości znajdują się takie, których ominąć po prostu nie można. Jedną z takich niewielkich, a jednak bardzo przytulnych i pozytywnie nastrajających jest Sarbinowo.
Latarnie - nadbrzeżni strażnicy

Ciemną nocą, gdy marynarze wracali z morza, to właśnie latarnie były znakiem, że dom jest tuż. Ostrzegały swym blaskiem by rozważnie podpływać do brzegu, ustrzegały przed niebezpieczeństwami morskiej toni. Te urokliwe, nieco romantyczne budowle do dziś pełnią ważną rolę nad morskim brzegiem.

Gąski - latarnia z widokiem na błękit
Gąski to nadmorska miejscowość położona 10 kilometrów na zachód od Mielna. Tutaj znajduje się druga co do wysokości latarnia morska w Polsce.
Niechorze - między wodą i wodą
Renomę miejscowości wypoczynkowej Niechorze zyskało w 1870 roku. Dziś można pokusić się o stwierdzenie, iż atrakcje jakie tu na Was czekają, mogą zachwycić i nie spotkacie ich nigdzie indziej.
Szlakiem latarni morskich
Na Pomorzu Zachodnim znajduje się aż siedem latarni morskich. Ruszamy śladem strażników wybrzeża!
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90