Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Oborzany - na szlaku romańskim

Opublikowano w dniu: 2011-06-01       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Oborzany - niewielka wieś, którą dzisiaj zamieszkuje ponad 500 osób, położona jest 2 km na zachód od Dębna. Obok miejscowości przepływa niewielka rzeczka Sienica, której wody łączą się z rzeką Myślą niedaleko Dargomyśla. Oborzany są typową, tradycyjną miejscowością rolniczą, a głównym obszarem produkcji rolnej są zboża, warzywa oraz hodowla bydła i trzody chlewnej.

Tereny te były zamieszkane przez słowiańskie plemię Lubuszan już przed X wiekiem. W drugiej połowie X wieku okolice podbił Mieszko I, który utworzył pierwsze zręby państwa polskiego. Dalsze dzieje Oborzan i ziemi dębskiej to dzieje ciągłych zmian przynależności państwowej i kulturowej. Od XIII wieku wieś staje się własnością zakonu Templariuszy. Bracia spod znaku czerwonego krzyża zostali zaproszeni na ziemie polskie przez dwóch książąt: Henryka Brodatego – księcia śląskiego i Władysława Odonica – księcia wielkopolskiego. Na ziemię lubuską Templariuszy sprowadził książę Władysław Odonic, nadając rycerzom-zakonnikom 1000 łanów ziemi (łan to ok. 17 ha).

Oborzany. Kościół pw. Świętego Krzyża.

W 1241 roku wieś Oborzany podarowana została Templariuszom przez palatyna śląskiego (zarządcę regionu) jako odszkodowanie za poniesione straty podczas bitwy pod Legnicą. Na przełomie XIII i XIV wieku Templariusze ufundowali w Oborzanach parafię, wznosząc kościół datowany na XIV wiek, istniejący do dzisiaj pw. Świętego Krzyża. Po kasacji zOborzany. Kościół pw. Świętego Krzyża.akonu Templariuszy w 1312 roku, posiadłości zakonne przejęli margrabiowie brandenburscy. W tym czasie ziemia lubuska, z Dębnem i okolicznymi wioskami, weszła w składa Nowej Marchii - prowincji brandenburskiej powstałej w wyniku ekspansji margrabiów z dynastii askańskiej.

W latach 1318-1540 Oborzany, jak i pozostałe włości Templariuszy przeszły we władanie Joannitów - bratniego zakonu rycerskiego, którzy przejęli majątek rozwiązanego zakonu za zgodą papieża Klemensa V. Od 1540 aż do 1945 roku Oborzany były wsią niemiecką: najpierw brandenburską, w następnych wiekach pruską, zaś pod koniec XIX wieku stały się niemieckie w związku z utworzeniem Cesarstwa Niemieckiego (w wyniku zjednoczenia Niemiec w 1871 roku).

Wieś została całkowicie zniszczona w wyniku działań wojennych, kiedy na ziemie Pomorza Zachodniego i Meklemburgii w roku 1636 wkroczyły siły austriackie i saskie podczas trwającej wojny trzydziestoletniej (1618-1648.) W kolejnym wieku przez ziemię dębską przeszły armie pruskie i rosyjskie, które stoczyły pod Sarbinowem wielką bitwę w 1758 roku. Jeszcze przed walką Oborzany zostały splądrowane przez wojska rosyjskie.

Początek XIX wieku to kolejny trudny okres dla wioski, gdyż w latach 1806-1813, po zwycięskiej bitwie pod Austerlitz w 1805 roku, wojska napoleońskie okupowały ponad połowę Europy, w tym Prusy. Rozkwit Oborzan datuje się od 1815 roku, po klęsce Napoleona i wycofaniu się wojsk francuskich z okupowanej Europy. W 1918 roku odbudowana i rozwijająca się wieś została doszczętnie spalona w wyniku wybuchu pożaru. Po 1945 roku Oborzany oraz pozostałe miejscowości regionu zostały wcielone do państwa polskiego.

Oborzany. Aleja drzew.Jednym z interesujących zabytków we wsi jest kościół, wybudowany na początku XIV wieku, ufundowany przez Templariuszy. Podobnie jak świątynia w Dargomyślu, oborzański kościół również został zorientowany, czyli zwrócony w kierunku grobu Pańskiego w Jerozolimie. Do budowy kościoła użyto kamieni polnych. Pierwotnie miał charakter obronny. Na przełomie XIV i XV wieku kościołowi nadano charakter gotycki, charakteryzujący się lekkością stylu w odróżnieniu od architektury romańskiej.

W XVI wieku zbudowano ołtarz skrzydłowy z malowidłami Lucasa Cranach Młodszego, którego prace cenił książę Filip I - książę zachodniopomorski uchodzący za największego mecenasa kultury na Pomorzu Zachodnim. Obecnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie można podziwiać portret Filipa I pędzla mistrza Cranacha. W XVIII wieku - w 1712 roku, dobudowano ryglową wieżę, charakteryzująca się ułożonymi w kratownicę belkami.

Podczas II wojny światowej XVI-wieczny ołtarz uznano za zaginiony. W 2001 roku zupełnie przez przypadek ołtarz odnaleziono na strychu kościoła i przekazano go do konserwacji. Dzisiaj z wyposażenia kościelnego można podziwiać XIX-wieczne drewniane empory organowe oraz XVIII-wieczne świeczniki i krucyfiks zawieszone nad ołtarzem.

Kościół w Oborzanach jest przykładem architektury średniowiecznej leżącej na tzw. europejskim „Szlaku Romańskim”, który w tym regionie pokrywa się ze „Szlakiem Templariuszy”, stanowiąc tym samym element naszego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Oborzany. Zabudowa wsi.

Kościół około roku 1982. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim
Oborzany - na szlaku romańskim

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90