Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Otton – biskup, który ochrzcił Pomorze

Opublikowano w dniu: 2013-07-10       Aktualizowano w dniu: 2013-07-10 Autor: Marek

Święty Otton - rzeźba na Zamku Książąt Pomorskich w SzczecinieŚwięty Otton z Bambergu to postać, która bardzo wyraźnie wpisała się w historię Pomorza Zachodniego. Jego misja chrystianizacyjna była jednym z największych przedsięwzięć w regionie. Zakończona sukcesem, na zawsze odmieniła religijny charakter ziem między Odrą a Bałtykiem. Według źródeł, wyprawie niemieckiego biskupa towarzyszyły też niezwykłe cuda. 

Otton przybył do Polski jako kleryk w okolicach roku 1080. Prowadził wówczas szkołę katedralną w Gnieźnie. U progu nowego stulecia został biskupem Bambergu. Ze względu na aktywne działania w zakładaniu nowych opactw, nazywany był „ojcem klasztorów”.

Jego misja chrzczenia mieszkańców Pomorza Zachodniego rozpoczęła się w XII wieku na polecenie Bolesława Krzywoustego. Wielka wędrówka w imię Krzyża rozpoczęła się w roku 1124. Otton podróżował w otoczeniu duchownych, a na królewskim dworze w Gnieźnie, został mu przydzielony polski oddział zbrojny oraz niezbędne środki pieniężne.

Książę Warcisław I (lennik polskiego króla) osobiście powitał misjonarza wkraczającego na Pomorze oraz zapewnił go o swojej pomocy – przydzielił biskupowi orszak straży, zapewnił pomoc w podróży i aktywnie wspomagał jego wędrówkę.

Otton nie był jedynym duchownym próbującym nawrócić pogańskie Pomorze. Dwa lata przed biskupem z Bambergu, tutejszymi szlakami chodził Bernard Hiszpan. Niestety jego misja nie przyniosła efektu. Bosonogi i ubogi misjonarz nie zdobył zaufania mieszkańców, co więcej był przez nich lekceważony, a w grodzie Wolin – ciężko pobity.


Misja rozpoczęła się w Pyrzycach. Kolejne miasta na biskupiej drodze to m.in.: Stargard Szczeciński, Kamień Pomorski, Wolin i Szczecin.
Mapa pierwszej wyprawy Ottona po Pomorzu
Pyrzyce były jednym z najważniejszych punktów na mapie krucjaty. To właśnie tutaj odbył się pierwszy i zarazem jeden z największych, masowych chrztów w czasie całej wędrówki przez Pomorze. W ciągu dwudziestu dni nawróciło się aż siedem tysięcy osób. Miejsce chrztu pyrzyczan, zwane studnią św. Ottona, zostało później udekorowane stosownym pomnikiem z kamiennym krzyżem.

W miejscowości znajduje się też kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Jego budowę (na miejscu dawnej, pogańskiej świątyni) rozpoczęto na polecenie Ottona, po zbiorowym chrzcie.
Studnia św. Ottona, Pyrzyce
Otton odniósł sukces także w Kamieniu Pomorskim, gdzie został dobrze przyjęty i szybko zdobył zaufanie mieszkańców. Trudności pojawiły się dopiero w Wolinie. Tutaj – w pogańskim grodzie Trygława – biskup podzielił los swojego poprzednika i został pobity. Niektóre źródła mówią, że w tej sytuacji, duchowny wymusił na mieszkańcach Wolina obietnicę, że przyjmą chrzest jeśli najpierw zrobią to szczecinianie.

Zabiegi biskupa o chrystianizację Szczecina trwały ponad dwa miesiące. Jednak akcja zakończyła się pełnym sukcesem – zniszczono miejscową świątynię Trygława, a mieszkańcy porzucili dawne wierzenia. W związku z tym, ponowna wizyta Ottona w Wolinie, przebiegała już spokojnie.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach
Podczas całej misji powstało 11 nowych kościołów, a chrześcijaństwo przyjęły tysiące mieszkańców ówczesnego Pomorza Zachodniego. Jednak wpływy pogańskich kapłanów oraz brak odpowiedniej ilości duchownych chrześcijańskich, doprowadziły do częściowego nawrotu dawnych praktyk i obrządków religijnych. To z kolei wymusiło kolejną wyprawę Ottona na Pomorze.

Pyrzycka studnia św. Ottona nie jest jedynym takim miejscem na Pomorzu. Drugie, znajduje się w Cerkwicy. Jak głosi legenda, w czasie misji chrystianizacyjnej biskupowi zabrakło wody do obrzędu chrztu. Misjonarz uderzył wówczas pastorałem o ziemię, a w miejscu tym trysnęło źródło. Na pamiątkę wydarzenia wzniesiono kamienną, cylindryczną studnię, a później również kamienny postument zwieńczony krzyżem.


Druga misja chrystianizacyjna odbyła się w 1128 roku. Tym razem objęła swoim zasięgiem tereny znajdujące się po drugiej stronie Odry, m.in. wyspę Uznam oraz miasta Wołogoszcz i Choćków. W tym czasie Otton zawitał ponownie do Kamienia Pomorskiego oraz zbuntowanego Szczecina i Wolina.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Ottonalia - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Ottonalia to cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się w Kamieniu Pomorskim od 1999 roku. Ottonalia poświęcone są św. Ottonowi z Bambergu, który w latach 1124-1125 wyruszył z misją chrystianizacyjną na Pomorze Zachodnie.

Cerkwica - tu, gdzie chrzczono pogan
Cerkwica to miejscowość położona przy drodze wojewódzkiej nr 103 z Kamienia Pomorskiego do Trzebiatowa. Dawniej również przebiegał tędy trakt łączący te dwie miejscowości. Sama Cerkwica, jako miejscowość, administrowana jest przez gminę Karnice – około 4 kilometrów na północny-zachód.
Pyrzyce. Studnia św. Ottona
Pyrzycka studzienka św. Ottona to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie miasta. To właśnie tutaj przed wiekami rozpoczęła się chrystianizacyjna misja biskupa z Bambergu.
Polanów. Święta Góra
Święta Góra (155 m n.p.m.) położona zaledwie trzy kilometry od centrum Polanowa, jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego na Pomorzu. Swoją historią sięga odległych czasów pogańskich.
Pyrzyce. Średniowieczny spichlerz Pomorza
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym rodowodzie. Historia odbiła się tutaj głośnym echem, jednak liczne jej zawieruchy nie przeszkodziły w przetrwaniu miejsca pełnego zabytków.
Jan Wyszak - szczeciński pirat
O tym, że Szczecin żeglarstwem stoi wiadomo od dawna. Już tysiąc lat temu, w morską historię Europy wpisał się Jan Wyszak – wójt, kupiec i... pirat.
Pyrzyce. Spacer po mieście
Pyrzyce to miasto, które bardzo wyraźnie zapisało się na kartach pomorskiej historii. Wiele z dawnych zdarzeń pozostawiło po sobie ślad, który przetrwał aż po dziś dzień.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  Zaprawdę chwalebna misja, Otto Krzyżem, Krzywousty też tylko odwróconym
  2013-07-10 18:42 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  Każdy orze tak jak może :)
  2013-07-15 14:14 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  haha bardzo śmieszne
  2017-10-25 13:23 · Odpowiedz · Raportuj
 2. xd
  xd  guwno to i tyle
  2017-10-25 13:21 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90