Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pstrowice

Opublikowano w dniu: 2016-01-19       Aktualizowano w dniu: 2016-01-20 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie
Pstrowice to niewielka wieś, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1311 roku. W roku 1337 margrabia Ludwik I Starszy opisał ją w swoim katastrze ziemskim, należała wtedy do margrabiów brandenburskich. Teren liczył 70 włók ziemi, a 4 z nich należały do plebana. W późniejszych latach elektorzy brandenburscy oddali osadę w lenno rodom rycerskim.

Przez wieki Pstrowice miały wielu właścicieli, m.in.: ród von Grapowów, von Liebenthalów, von Hagenów, von Fincków, von Schatzelów, a od 1787 roku do początku XIX wieku – podkomorzego Adama Ernsta von Flotowa.

W roku 1834 majątek zakupił na licytacji zarządca dóbr Stobbe, a w roku 1840 lub 1841 został on sprzedany Krügerowi. W latach 1841-1845 ponownie obłożono go sekwestrem. W 1845 roku Pstrowice wykupił Wilhelm Heldt z Meklemburgii, następnie były w posiadaniu jego syna Ottona. Później przechodziły kolejno w ręce Ludwiga Auliga, Ernsta Auliga, by w roku 1948 zostały rozparcelowane.

Kościół filialny p.w. Maksymiliana Marii Kolbego

Kościół filialny p.w. Maksymiliana Marii KolbegoKościół p.w. Maksymiliana Marii Kolbego został wzniesiony ok. 1400 roku, pierwotnie jako salowy. Podczas wojny trzydziestoletniej uległ spaleniu i w późniejszych latach odbudowany. Do wyposażenia świątyni na początku XVIII wieku należał barokowy ołtarz ambonowy z dekoracją snycerską oraz stalle o podobnym wystroju.

Około 1730 roku wewnątrz kościoła pojawiły się herby właścicieli majątku Batowo. W roku 1875 wzniesiono murowaną wieżę, która była wyposażona w 3 dzwony. Zmieniono wtedy także formę okien korpusu i otynkowano elewację. Prezbiterium, zakrystia oraz kruchta północna zostały dobudowane ok. 1902 roku. W późniejszym czasie pojawiły się w kościele nowe ławki.

W latach 1953-1954 budowla uległa zniszczeniu. Odbudowano ją dopiero w okresie 1978-1983. W 1983 roku poświęcono ją jako filię parafii rzymskokatolickiej w Mielęcinie. Pod względem architektonicznym jest to kościół późnogotycki z neorenesansową wieżą. Prezbiterium, kruchta i zakrystia są ceglane, otynkowane, na cokole z kamienia łupanego.

Zespół pałacowo-folwarczny

Dawny zespół pałacowo-folwarczny w PstrowicachDawny zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w południowo-wschodniej części Pstrowic nad brzegiem jeziora. Dawniej mieścił się tam klasycystyczny dwór, park i zabudowania folwarczne wokół dziedzińców. Obecnie zespół składa się z pałacu, który jest połączony z budynkiem pełniącym dawniej funkcję spichlerza i mleczarni, kuźni przy głównym dziedzińcu oraz ruin dwóch budynków gospodarczych.

Pałac znajduje się na miejscu dawnego, późnoklasycystycznego dworu z połowy XIX wieku, który wzniesiono dla Wilhelma Heldta lub jego syna Ottona. Dwór był parterową, murowaną z cegły, nakrytą wysokim dachem ceramicznym budowlą. W 4. ćwiartce XIX wieku został rozbudowany o parterową część boczną, która przylegała do budynku dawnej mleczarni-spichlerza. W 1899 roku rozebrano go, z wyjątkiem części, która przylegała do mleczarni-spichlerza. W latach 1900-1903 wybudowano obecnie istniejący pałac. Po jego rozbudowie, w szczycie frontowego ryzalitu widniała inskrypcja „BETE UND ARBEITE”. Po II wojnie światowej pałac zaadaptowano na mieszkania dla pracowników rolnych, a następnie przejął go Urząd Miasta i Gminy w Pyrzycach. W latach 70. XX wieku został zdewastowany, w 1991 roku sprywatyzowany i wyremontowany.


Pałac jest budowlą neobarokową ze starszą częścią neorenesansową. Wzniesiony został głównie z cegły na cokole kamienia łupanego, na rzucie wydłużonego prostokąta. Część środkowa składa się z dwóch kondygnacji, części boczne są parterowe.

Budynek dawnej mleczarni i spichlerza wzniesiono w 3. ćwiartce XIX wieku. Niegdyś posiadał on parterowe skrzydło o niskim dachu, które początkowo służyło jako mleczarnia. Piętro zaś pełniło funkcję spichlerza. Od 1925 roku na parterze znajdował się zbiornik i kocioł na wodę, który miał służyć do celów gospodarczych. Podczas II wojny światowej adaptowano piętro na pomieszczenia mieszkalne dla pracowników przymusowych.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Powstanie Obromina wiązało się z nada...
 
Letnin wymieniano po raz pierwszy w 1...
 
O Mielęcinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Nowielin to wieś, której pierw...
 
O Krzemlinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Mechowo nadane zostało przez księżnę ...
 
Pyrzycka studzienka św. Ottona to pun...
 
Brzesko to malownicza miejscowość, kt...
 
Pyrzyce to miejscowość, która ...
 
Staromiejska świątynia, której...
 
Renesansowy ratusz w Pyrzycach powsta...
 
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym r...
 
Mury obronne, które niegdyś zw...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
W 1124 roku do Pyrzyc przybył św. Ott...
 
Ogród został założony w 1923 r...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
Rzepnowo to niewielka wieś w gminie P...
 
Brzezin został nadany w 1255 roku prz...
 
Ryszewo to wieś, która jest je...
 
Okunicę założono w 1776 roku, według ...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
Oto miejscowość, gdzie wśród s...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
 
Żabów to wieś, o której...
 
Czernice to niewielka wieś, któ...
 
Ryszewko leży około 2 km na wsch&oacu...
 
To jedna z największych i zarazem naj...
 
Duża wieś leżąca na terenach obecnej ...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
Oto kolejna miejscowość gminy Barline...
 
Sulimierz – wieś oddalona o 10 ...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90