Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pyrzyce. Średniowieczny spichlerz Pomorza

Opublikowano w dniu: 2013-08-12       Aktualizowano w dniu: 2013-08-12 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Pyrzyce to miasto o średniowiecznym rodowodzie. Historia odbiła się tutaj głośnym echem, jednak liczne jej zawieruchy nie przeszkodziły w przetrwaniu miejsca pełnego zabytków.

Według źródeł (Geograf Bawarski), już w IX wieku istniał tutaj gród plemienia Pyrzyczan. Założenie z czasem rozrastało się, wzbogacając się m.in. o rozmaite umocnienia.

Trzy wieki później osada odegrała kluczową rolę w chrystianizacyjnej misji biskupa Ottona z Bambergu. To właśnie tutaj w 1124 roku odbył się pierwszy i jednocześnie jeden z największych masowych chrztów mieszkańców Pomorza. Wiarę chrześcijańską przy tzw. Studzience św. Ottona, przyjęło około 7000 osób.

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa „pyro”, które w staropolskiej mowie oznaczało pszenicę. W ten sposób została podkreślona rolnicza rola Pyrzyc – dzięki okolicy obfitującej w żyzne gleby (głównie czarnoziem), już w średniowieczu miasto zyskało sobie miano spichlerza Pomorza Zachodniego.
Mury obronne, Pyrzyce
W 1240 roku przy dawnym grodzie powstała następna część zabudowań – tym razem wzorowana na miastach Europy Zachodniej. W efekcie, na planie owalnicy z centralnie umieszczonym rynkiem, powstało serce nowych Pyrzyc. Już nie był to kasztelański gród, a miasto (od 1263 roku). Wkrótce otoczono je murami obronnymi, fosami, bramami i basztami. Warto też wspomnieć, że w 1326 roku Pyrzyce uzyskały prawo do bicia własnej monety. Swój rozwój miasto oparło głównie na handlu zbożem.

Ogromny cios zadała miastu wojna trzydziestoletnia – Pyrzyce były wielokrotnie plądrowane i podpalane. Jednak zdecydowanie największe zniszczenia przyniosła dopiero II wojna światowa. W 1945 roku zostało zniszczonych około 80 proc. zabudowań. Pomimo destrukcyjnych etapów w swojej historii, Pyrzyce mogą się pochwalić wieloma wyjątkowymi zabytkami.

Warto zobaczyć:

  • Mury obronne
  • Brama Bańska
  • Brama Szczecińska
  • Baszty
  • Kościół Wniebowzięcia NMP
  • Kościół NMP Bolesnej
  • Studzienka św. Ottona

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Ogród dendrologiczny w Przelewicach
Ogród został założony w 1923 roku przez niemieckiego przedsiębiorcę oraz miłośnika drzew, Conrada von Borsiga. Powstał na bazie istniejącego tutaj parku. Jednym z najciekawszych okazów jest tzw. drzewo chusteczkowe.
Otton – biskup, który ochrzcił Pomorze
Święty Otton z Bambergu to postać, która bardzo wyraźnie wpisała się w historię Pomorza Zachodniego. Jego pomorska misja chrystianizacyjna była jednym z największych przedsięwzięć w owych czasach.
Pyrzyce. Za miejskimi murami
Mury obronne, które niegdyś zwartym wieńcem otaczały serce Pyrzyc, do dziś dumnie świadczą o jego przeszłości.
Pyrzyce. Kościół NMP Bolesnej
Pyrzyce to miejscowość, która stanowiła istotny element na chrześcijańskiej mapie Pomorza Zachodniego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jest najstarszą tutejszą świątynią.

W czerwcu 1124 roku, biskup Otton z Bambergu chrzci setki mieszkańców Pyrzyc i okolic. Ponadto, w miejscu pogańskiej świątyni na Chramowym Wzgórzu, każe wybudować chrześcijański kościół misyjny.
Pyrzyce. Spacer po mieście
Pyrzyce to miasto, które bardzo wyraźnie zapisało się na kartach pomorskiej historii. Wiele z dawnych zdarzeń pozostawiło po sobie ślad, który przetrwał aż po dziś dzień.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Mury obronne, które niegdyś zw...
 
Renesansowy ratusz w Pyrzycach powsta...
 
Staromiejska świątynia, której...
 
Pyrzyce to miejscowość, która ...
 
W 1124 roku do Pyrzyc przybył św. Ott...
 
Pyrzycka studzienka św. Ottona to pun...
 
Rzepnowo to niewielka wieś w gminie P...
 
Nowielin to wieś, której pierw...
 
Brzezin został nadany w 1255 roku prz...
 
Ryszewo to wieś, która jest je...
 
Powstanie Obromina wiązało się z nada...
 
Mechowo nadane zostało przez księżnę ...
 
Żabów to wieś, o której...
 
Okunicę założono w 1776 roku, według ...
 
Ryszewko leży około 2 km na wsch&oacu...
 
Pstrowice to niewielka wieś, o kt&oac...
 
Letnin wymieniano po raz pierwszy w 1...
 
O Krzemlinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Czernice to niewielka wieś, któ...
 
Brzesko to malownicza miejscowość, kt...
 
O Mielęcinie po raz pierwszy wspomnia...
 
 
Duża wieś leżąca na terenach obecnej ...
 
11 kilometrów na północ...
 
Wieś średniowieczna założona w XIII w...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
Ogród został założony w 1923 r...
 
Jezioro Miedwie. Nieprzebyta tafla bł...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90