Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pyrzyce. Kościół NMP Bolesnej

Opublikowano w dniu: 2013-09-18       Aktualizowano w dniu: 2016-01-25 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Pyrzyce to miejscowość, która stanowiła istotny element na chrześcijańskiej mapie Pomorza Zachodniego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jest najstarszą tutejszą świątynią.

W czerwcu 1124 roku, biskup Otton z Bambergu chrzci setki mieszkańców Pyrzyc i okolic. Ponadto, w miejscu pogańskiej świątyni na Chramowym Wzgórzu, każe wybudować chrześcijański kościół misyjny. Kościół NMPB jest pozostałością po zakonie sióstr Augustianek.

W połowie XIII wieku, księżna Małgorzata sprowadza mniszki z Wulwighausen. Świątynia budowana od około 1260 roku, po czym połączona została od południa z dwoma skrzydłami klasztoru. W 1553 roku miał miejsce pożar, przez co doszło do częściowego zniszczenia klasztoru. W 1588 roku dokonano remontu i przejęto kościół przez ewangelików jako parafialny dla Starego Miasta. Przez lata dochodziło także do innych uszkodzeń, takich jak zawalenie dachu, czy zniszczenie wieży przez huragan.
Kościół NMP BolesnejDo 1945 roku zachowało się wiele elementów dawnego wyposażenia, m.in.: barokowy ołtarz z wykorzystaniem malowideł z wcześniejszej, renesansowej zastawy, barokowa ambona przy południowej ścianie z plastycznymi figurami Salvadora Mundi i Ewangelistów na ściankach korpusu oraz figurami putt z Arma Christi w zwieńczeniu baldachimu, czy misa chrzcielna. W 1945 roku kościół został zniszczony w czasie walk o miasto. W latach 1989-1991 miała miejsce odbudowa kościoła.
Kościół NMP Bolesnej, Pyrzyce
Pod względem architektonicznym jest to świątynia wczesnogotycka, murowana z cegły w wątku wendyjskim, na cokole z kamienia łupanego. Budynek jest orientowany, zbudowany został na planie prostokąta. Posiada ostrołukowe otwory okienne, w ścianach wschodniej i zachodniej wielkie dwukondygnacyjne, trójdzielne okna, a w ścianach bocznych mniejsze okna dwudzielne.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Czarnowo - gród Pyrzyczan

Duża wieś leżąca na terenach obecnej gminy Kozielice w powiecie Pyrzyckim. Położona między jeziorami Czarne Duże i Czarne Małe jest oddalona o około 10 km na zachód od miasta Pyrzyce.

Pyrzyce. Średniowieczny spichlerz Pomorza
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym rodowodzie. Historia odbiła się tutaj głośnym echem, jednak liczne jej zawieruchy nie przeszkodziły w przetrwaniu miejsca pełnego zabytków.
Pyrzyce. Studnia św. Ottona
Pyrzycka studzienka św. Ottona to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie miasta. To właśnie tutaj przed wiekami rozpoczęła się chrystianizacyjna misja biskupa z Bambergu.
Rzędziny

Rzędziny to niewielka wieś w gminie Dobra. Obecnie mieszka tutaj około 230 osób. Miejscowość mocno wpisała się w historię regionu – to właśnie tutaj mieszkała angielska pisarka Elizabeth von Arnim, autorka bestsellerowej powieści „Elizabeth i jej ogród”.

Pyrzyce. Spacer po mieście
Pyrzyce to miasto, które bardzo wyraźnie zapisało się na kartach pomorskiej historii. Wiele z dawnych zdarzeń pozostawiło po sobie ślad, który przetrwał aż po dziś dzień.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90