Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pyrzyce. Studnia św. Ottona

Opublikowano w dniu: 2013-09-13       Aktualizowano w dniu: 2013-09-14 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Pyrzycka studzienka św. Ottona to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie miasta. To właśnie tutaj przed wiekami rozpoczęła się chrystianizacyjna misja biskupa z Bambergu.

Jest rok 1124. Biskup Otton na polecenie Bolesława Krzywoustego rusza na Pomorze Zachodnie, głosząc Ewangelię. Wyprawa, która za sprawą cudów była jedną z najciekawszych, rozpoczęła się właśnie tutaj, w Pyrzycach.

W miejscu, gdzie stoi studnia, Otton z Bambergu zebrał ówczesnych mieszkańców Pyrzyc i dokonał jednego z największych masowych chrztów na Pomorzu. W siedemsetną rocznicę tych wydarzeń, w miejscu tym został wzniesiony pomnik. Znajdziemy go w parku przy ulicy Warszawskiej.
Studnia św. Ottona w Pyrzycach
Dzieło projektu Karola Fryderyka Schinkela zostało zainspirowane baptysterium Konstantyna Wielkiego, a kamień węgielny pod budowę pomnika miał wmurować Fryderyk Wilhelm. Monumentu ukończono w 1825 roku. Źródło zostało niejako zamknięte wśród granitowych płyt, a jego tafla znajdowała się tuż pod polerowanym, kamiennym krzyżem.

W takim kształcie studnia przetrwała do dzisiaj. Niestety nie ma już w niej wody. Jednak warto to miejsce zobaczyć – tutaj historia wciąż jest żywa.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Otton – biskup, który ochrzcił Pomorze
Święty Otton z Bambergu to postać, która bardzo wyraźnie wpisała się w historię Pomorza Zachodniego. Jego pomorska misja chrystianizacyjna była jednym z największych przedsięwzięć w owych czasach.
Pyrzyce. Kościół NMP Bolesnej
Pyrzyce to miejscowość, która stanowiła istotny element na chrześcijańskiej mapie Pomorza Zachodniego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jest najstarszą tutejszą świątynią.

W czerwcu 1124 roku, biskup Otton z Bambergu chrzci setki mieszkańców Pyrzyc i okolic. Ponadto, w miejscu pogańskiej świątyni na Chramowym Wzgórzu, każe wybudować chrześcijański kościół misyjny.
Pyrzyce. Spacer po mieście
Pyrzyce to miasto, które bardzo wyraźnie zapisało się na kartach pomorskiej historii. Wiele z dawnych zdarzeń pozostawiło po sobie ślad, który przetrwał aż po dziś dzień.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90