Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pyrzyce. Za miejskimi murami

Opublikowano w dniu: 2013-09-23       Aktualizowano w dniu: 2013-09-23 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Mury obronne, które niegdyś zwartym wieńcem otaczały serce Pyrzyc, do dziś dumnie świadczą o jego przeszłości.

Dawniej Pyrzyce były ważnym ośrodkiem rolniczym. To właśnie dzięki żyznym glebom i wysokiej produkcji zboża, gród zyskał adekwatny przydomek – Spichlerz Pomorza. Po uzyskaniu praw miejskich, dookoła owalnicowego założenia Pyrzyc wzniesiono potężne umocnienia.

Mury obronne powstały już w XIII wieku. Wieniec liczył ponad dwa kilometry długości. W wieku XV kamienne obwarowania przeszły przebudowę – mury podwyższono do wysokości 7-9 metrów (ceglana warstwa), rozbudowano baszty, czatownie i bramy. Dzięki temu Pyrzyce były silnie ufortyfikowanym miastem. W czasach późniejszych, część baszt została zamieniona na mieszkania dla ludzi z niższych warstw społecznych.
Mury obronne, Pyrzyce
Baszty, wieże i czatownie dzieliły wieniec murów na 52 odcinki. Dodatkowo, po zewnętrznej stronie murów znajdowały się wały i szerokie na 25 metrów fosy. Fragmentaryczne pozostałości po tych ostatnich konstrukcjach można oglądać od wschodniej i południowej strony centrum. W XVIII i XIX wieku, duża część wałów i fos została zlikwidowana – w ich miejscu powstały ogrody i aleje spacerowe.

Do dzisiaj w obrębie murów zachowało się sześć baszt: Sowia, Prochowa, Lodowa, Pijacka, Mnisza i oraz dawny wjazd do miasta – Bramy Szczecińska i Bańska.
Pyrzyce, Baszta Lodowa
Baszta Lodowa
Znajduje się w zachodniej części murów. Powstawała etapami. Początkowo (ok. 1420 roku) liczyła cztery kondygnacje. Dwie kolejne pochodzą już z drugiej połowy wieku XVI. Każde piętro pełniło inną funkcję: I – loch więzienny, II – przyziemie, III – pierwszy poziom obrony, IV – drugi poziom obrony, V – pomieszczenie straży, VI – platforma obserwacyjna. Nazwa baszty narodziła się w XIX wieku – wtedy najniższa kondygnacja służyła rzeźnikowi za lodownię.
Baszta Prochowa, Pyrzyce
Baszta Prochowa
Budowla została przekształcona z czatowni na basztę około roku 1480. W XVI wieku, przeszła przebudowę – podwyższono ją do trzech kondygnacji i zakończono krenelażem. Nazwa wzięła się stąd, że na parterze składowano materiały obronne i proch. Na górze znajdowały się stanowiska strzelnicze. Warto wspomnieć, że w XIX wieku, baszta została zaadaptowana na warsztat kowalski.
Brama Szczecińska, Pyrzyce
Brama Szczecińska
W przeszłości był to dominujący element na mapie pyrzyckich umocnień. To właśnie wizerunek tego obiektu znajduje się w herbie miasta. Dolna część bramy została wzniesiona około roku 1300. Całość składała się z sześciu kondygnacji. W XIX wieku została zaadaptowana na punkt widokowy. Powyżej przejazdu bramnego znajdowały się poziomy obronne ze stanowiskami strzelniczymi, pomieszczenia strażnicze i platformy obserwacyjne.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Pyrzyce. Średniowieczny spichlerz Pomorza
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym rodowodzie. Historia odbiła się tutaj głośnym echem, jednak liczne jej zawieruchy nie przeszkodziły w przetrwaniu miejsca pełnego zabytków.
Pyrzyce. Spacer po mieście
Pyrzyce to miasto, które bardzo wyraźnie zapisało się na kartach pomorskiej historii. Wiele z dawnych zdarzeń pozostawiło po sobie ślad, który przetrwał aż po dziś dzień.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90