Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Rzepnowo

Opublikowano w dniu: 2016-01-05       Aktualizowano w dniu: 2016-01-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Rzepnowo to niewielka wieś w gminie Pyrzyce, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1312 roku. W roku 1319 w Rzepnowie książę szczeciński Otton I nadał trzy włóki ziemi rycerzom. Byli to Otton i Henning de Grapow. W 1346 roku Rzepnowo zostało nadane przez księcia Barnima III kolegiacie św. Ottona w Szczecinie.

Do czasu reformacji włości ziemskie należały do kolegiat św. Ottona i NMP oraz cystersów kołbackich. W późniejszych latach, po reformacji, majątki obu kolegiat połączono tworząc Fundację Mariacką. W 1816 roku wybudowano szkołę, która uległa spaleniu. Po 45 latach, w jej miejsce, wzniesiono nowy budynek.

Odbudowany kościół średniowieczny z XII-XIV w.

Kościół p.w. Nawiedzenia NMPIstotne informacje o pierwszym kościele w Rzepnowie pochodzą z 1312 roku. W miejscu rozebranej kaplicy, której groziło zawalenie wybudowano obecny, kościół filialny p.w. Nawiedzenia NMP.
Kościół przed 1945 rokiem posiadał bogate wyposażenie, takie jak: barokowy ołtarz, późnorenesansowa ambona, stalle z baldachimem, ława dla kaznodziei, gotycka figura M.B. z Dzieciątkiem, misa chrzcielna z przedstawieniem Zwiastowania NMP i dwa dzwony. W 1945 roku kościół został zniszczony. Odbudowano go po ok. 50 latach i poświęcono jako rzymskokatolicki.

Obok kościoła znajduje się dawny cmentarz przykościelny z XVI wieku.

Antykwariat.

Antykwariat w RzepnowieZ pasji do gotowania narodził się też pomysł stworzenia małego skansenu z przedmiotami gospodarstwa domowego.

Okoliczni mieszkańcy przynoszą tu najróżniejsze narzędzia, z których powstała już całkiem imponująca kolekcja. Wszystko tutaj ma swoją duszę i przywodzi wspomnienia z babcinej kuchni.

Spółdzielnia socjalna "Pod Kasztanami".

Spółdzielnia Socjalna „Pod kasztanami” w Rzepnowie to miejsce cieszące się popularnością w całej gminie. Zajmuje się cateringiem tradycyjnym i jest prowadzona przez samą panią sołtys - Lucynę Wilgocką. W ofercie spółdzielni przeważają głównie potrawy regionalne, takie jak kulebiaki czy barszcz chrzanowy z jajkiem. Szczególnie kulebiaki słynne są na najbliższą i dalszą okolicę. Smakosze potrafią przyjechać po nie nawet ze Szczecina.

Kulebiak to potrawa Kresów Wschodnich. Prawdopodobnie pochodzi z Ukrainy. Jest to duży, pieczony pieróg, który nadziewa się mięsnym farszem z dodatkiem warzyw, ryżu i przypraw.

Oryginalny starorosyjski kulebiak przyrządzany był wyłącznie z ciasta drożdżowego. Nadziewało się go farszem z kaszy gryczanej, kapusty, jajek na twardo i gotowanych ryb. Na Lubelszczyźnie danie figuruje jako „Kulebiak generałowej Kickiej” i jest nadziewany farszem mięsno-warzywnym. Jest to także potrawa regionalna w województwie podlaskim, a zarazem danie wielkanocne. W tej wersji piecze się go z ciasta drożdżowego i nadziewa kapustą i grzybami.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Żabów to wieś, o której...
 
W 1124 roku do Pyrzyc przybył św. Ott...
 
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym r...
 
Mury obronne, które niegdyś zw...
 
Renesansowy ratusz w Pyrzycach powsta...
 
Staromiejska świątynia, której...
 
Ryszewko leży około 2 km na wsch&oacu...
 
Pyrzyce to miejscowość, która ...
 
Brzezin został nadany w 1255 roku prz...
 
 
Pyrzycka studzienka św. Ottona to pun...
 
Ryszewo to wieś, która jest je...
 
Duża wieś leżąca na terenach obecnej ...
 
Nowielin to wieś, której pierw...
 
Okunicę założono w 1776 roku, według ...
 
Powstanie Obromina wiązało się z nada...
 
Mechowo nadane zostało przez księżnę ...
 
Wieś średniowieczna założona w XIII w...
 
Czernice to niewielka wieś, któ...
 
11 kilometrów na północ...
 
O Krzemlinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Pstrowice to niewielka wieś, o kt&oac...
 
O Mielęcinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Letnin wymieniano po raz pierwszy w 1...
 
Brzesko to malownicza miejscowość, kt...
 
Jezioro Miedwie. Nieprzebyta tafla bł...
 
Sosnowo to miejscowość oddalona około...
 
Pierwsze osady ludzkie na terenie gmi...
 
Jak głoszą podania, wieś została zało...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
Turystyka rowerowa to ta dziedzina ak...
 
Miejscowość położona na dawnych teren...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Duża wieś owalnica położona w kotlini...
 
Żelewo, dawniej Seelow, wieś położona...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90