Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Sosnowo - średniowieczna owalnica

Opublikowano w dniu: 2012-11-21       Aktualizowano w dniu: 2012-11-22 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Miejscowość jest położona około 7 kilometrów na południe od Bań – siedziby gminy. Dawniej tereny te wpisywane były w granice ziemi bańskiej, a od 1934 roku należały do zakonu templariuszy. Choć przypuszcza się, że osadnictwo istniało tu na długo przed epoką rycerzy zakonnych i ery chrystusowej, to właśnie obecność templariuszy, a później joannitów, zapisała średniowieczną metrykę Sosnowa. Pierwsze dokumenty wspominające wieś pochodzą z 1370 roku.

Do dziś zachował się średniowieczny, owalnicowy układ miejscowości z centralnie posadowionym kościołem. Obecnie jest to najcenniejszy zabytek Sosnowa.

Budowę kościoła zakończono w połowie XIII wieku. Jest to tradycyjna orientowana budowla bez chóru i wierzy. Jej fundamenty rozplanowano na rzucie prostokąta. Całość murów wzniesiono z regularnej kostki granitowej.

Na przełomie XV i XVI wielu do zachodniego szczytu dobudowano wieżę. Przyziemie wieży miało tą samą szerokość co nawa świątyni, a do jego budowy użyto surowych kamieni polnych. Jedynie w narożach mury wzmocniono cegłą. W okresie wojny trzydziestoletniej Sosnowo uległo znacznym zniszczeniom. Z pewnością ucierpiała również świątynia. Odbudowy dokonano w XVIII i XIX wieku.

Sosnowo. Kośćiół z XIII wieku.

W roku 1865 wymieniono 278 mieszkańców Sosnowa. Taki stan ludności utrzymywał się do 1939 roku. W czasie drugiej wojny światowej miejscowość ponownie została zniszczona, wraz z kościołem. Może to wskazywać na zacięte walki toczone o wyzwolenie Bań i okolic spod okupacji niemieckiej. Do tych wydarzeń nawiązuje również pomnik ufundowany „Poległym Bohaterom”, który odnajdziecie w Baniach.

Odbudowy kościoła w Sosnowie podjęto się dopiero w roku 1991 . Obecnie jest to budowla salowa – tak jak wskazywało na to XIII-wieczne założenie. Doskonale widoczne są ceglane wypełnienia, które pozostały po niedawnej odbudowie. Zmianie uległ również wygląd okien i innych elementów architektonicznych. Początkowo okna miały wąski otwór, mocno rozglifiony na zewnątrz, a naroża były wykonane z kamienia. Dziś naroża wymurowane są z cegły, choć ich zarys, wraz z ostrołukowym zwieńczeniem, nie uległ większym zmianom. Na północnej, południowej i wschodniej ścianie znajdują się jeszcze elementy ozdobne w postaci blend z okrągłym zwieńczeniem w górnej części. Północna ściana zachowała portal o ozdobnych narożach składających się z ostrołukowej archiwolty. Na płytach oporowych, tuż pod dwoma krańcami archiwolty, widoczne są ozdobne reliefy.

Sosnowo. Kośćiół z XIII wieku.

Plac kościelny do XIX wieku pełnił rolę cmentarza. Wokół biegną fragmenty kamiennego muru z północną bramką w stylu późnogotyckim.

Przy głównej drodze, we wschodniej części Sosnowa, znajduje się ciekawy budynek mieszkalny z bogatymi zdobieniami. Nad każdym oknem wymurowano trójkątne blendy z wyraźnie zaznaczonymi ościeżami. Samo wejście do budynku osadzono w ryzalicie, czyli występie z lica budynku, które ciągnie się po sam szczyt budowli i posiada własny dach. Ściany budynku ozdobiono poziomymi boniami.

Sosnowo. Zabudowania wsi.

Zaledwie kilkaset metrów na północ od centrum wsi rośnie las, który słynie z obfitych owoców runa. Ściągają tu również myśliwi z bliższych i dalszych okolic.

Aby dotrzeć do Sosnowa, najlepiej jest kierować się z Lubanowa na wschód. Droga prowadzić będzie przy pozostałościach młyna nad rzeką Tywą.

Kościół około roku 1981. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo - średniowieczna owalnica

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Banie - dawna miejscowość templariuszy

Pierwsze osady ludzkie na terenie gminy Banie datuje się na okres 5000-2000 lat p.n.e. Na przełomie wieków IX-X, Banie stały się grodem obronnym, chroniącym szlak handlowy.

Lubanowo - dolina młynów

Duża wieś w gminie Banie położona nad rzeką Tywą, 5 km na południowy zachód od Bań. W 1235 roku miejscowość została nadana wraz z całą Ziemią Bańską zakonowi templariuszy, którzy mieli w niedalekiej Rurce swoją komandorię.

Ścieżka rowerowa gminy Banie
Turystyka rowerowa to ta dziedzina aktywności fizycznej, która fascynuje coraz większą grupę ludzi. Właściwie rower przeżywa obecnie swój renesans. Widać to nie tylko w sklepach ze sprzętem sportowym, ale również w coraz większej liczbie nowo wybudowanych szlaków i tras dla cyklistów. Ścieżka rowerowa po gminie Banie jest tego najlepszym przykładem. Nie byłoby jej gdyby nie starania samorządu gminy.
I Sierpniowe Spotkania z Historią - Banie 2011

Pierwsze Sierpniowe Spotkania z Historią – Banie 2011 to jedna z tych imprez, której założeniem jest budowanie świadomości i zaszczepienie fascynacji historią. Przez trzy dni od 26 do 28 sierpnia mogliście zwiedzać rycerski obóz, który założono wokół pięknej kaplicy pw. św. Jerzego.

Wycieczka po gminie Banie
Jeśli szukacie propozycji na weekendowy wypad za miasto, to polecamy Wam gminę Banie. Znajdziecie tu otulone zielenią i oblane jeziorami, urokliwe krajobrazy oraz poczujecie obecność rycerskich historii.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Kasia
  Kasia  Bardzo pięknie napisaliście o Sosnowie- tak maleńkiej Polskiej wsi ;) ale w treści jest błąd, ponieważ nie możliwym jest aby kościół, o którym piszecie był odbudowany w 1991 roku, ponieważ ja brałam w nim ślub w 1989 roku i kościółek już był po remoncie, no może brakowało ławek. pozdrawiam serdecznie
  2013-12-03 08:50 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Arbaal z Bań
  Arbaal z Bań  "Może to wskazywać na zacięte walki toczone o wyzwolenie Bań i okolic spod okupacji niemieckiej." Jaka okupacja? Ludzie?! To były ziemie niemieckie.
  2015-03-26 13:14 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90