Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

W kręgu tajemnic. Chrzest syreny

Opublikowano w dniu: 2013-01-29       Aktualizowano w dniu: 2013-01-29 Autor: Marek

Kościół w Trzęsaczu - rok 1870Trzęsacz na kartach historii zapisał się już w średniowieczu. A tutejszy kościół, który okrył sławą maleńką miejscowość, powstał na przełomie XIV i XV wieku.

Niesamowity jest fakt, że woda wydarła go z głębi lądu – pierwotnie świątynia została pobudowana blisko dwa kilometry od morza. Przez wieki, linia brzegu znacznie się przesunęła, porywając wszystko, co znalazło się na drodze. Morze przyszło po kościół w 1901 roku. Przetrwała tylko jego południowa ściana. Geologiczna abrazja, czy prawdziwa zemsta?

Oto legenda:

Przed wiekami, mieszkańcy tej wioski żyli z rybactwa i rolnictwa. Byli poganami, wielbili wielu bogów, w tym władcę bałtyckich głębin – Pluskona. Żyli dostatnio – codziennie wyciągali sieci pełne ryb. Wierzyli, że był to znak przychylności morskiego bóstwa. Córkami Pluskona były morskie syreny, nazywane przez miejscowych zielenicami. Kiedy wypływały na brzeg, można było usłyszeć ich piękny śpiew. A gdy wpadały w rybackie sieci, ludzie zawsze śpieszyli z ratunkiem i zwracali im wolność.

Później czasy się zmieniły. W wioskach zaczęto budować kościoły, a ich mieszkańcy przyjmowali nową wiarę. Pewnego razu, rybacy wypłynęli w morze. Podobnie jak bywało to wcześniej, w swoich sieciach oprócz ryb, znaleźli także zielenicę. Wypełniając nakaz miejscowego proboszcza, wciągnęli ją więc na łódź i zabrali na plebanię.

Syrena - ZielenicaKapłan twierdził, że żaden mieszkaniec Pomorza nie powinien być poganinem. Dlatego kazał przyprowadzić do siebie każdą przypadkowo złapaną zielenicę.
Syrena, która wpadła w ręce rybaków została ochrzczona i nauczona nowej wiary. Jednak nie była przystosowana do życia na lądzie, dlatego z godziny na godzinę coraz bardziej opuszczały ją siły. Ksiądz jednak pozostał niewzruszony - zamknął ją na noc w kościele.
Przejęci mieszkańcy nie mogli patrzeć na męki syreny. Przyszyli więc nocą pod świątynię i wyłamali drzwi chcąc zwrócić jej wolność. Ale było już za późno. Na miejscu zastali tylko martwe ciało.

Dla mieszkańców było oczywiste, że zielenicę trzeba oddać morskim falom. Ale proboszcz się nie zgodził. Jako, że była ochrzczona, musiała spocząć na przykościelnym cmentarzu.

Kiedy tylko trumna z jej ciałem znalazła się w ziemi, zerwał się potężny wicher, a morze się wzburzyło i wściekle uderzyło o brzeg. Pluskon rozkazał morzu odzyskać ciało jego córki.

I tak, przez setki lat Bałtyk nękał wioskę, podmywając jej wybrzeże. Z roku na rok coraz bliżej podchodził do zabudowań i zabierał wszystko, co napotkał na swojej drodze. W końcu dotarł do kościoła, wciągając go w morską otchłań. Zatrzymał się dopiero, gdy dotarł do miejsca pochówku morskiej córki. Od czasu tych wydarzeń, zielenice całkowicie zniknęły z Bałtyku.

Fot. Udostępnione przez portal Wikipedia, zgodnie z obowiązującą licencją.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

W kręgu tajemnic. Czarownica z Marianowa
Marianowo to niewielka miejscowośc założona w 1248 roku. Jednak na kartach historii zapisały się też niesamowite opowieści spod znaku magii i czarownic. Wszystko za sprawą pewnej szlachcianki - Sydonii von Borck.
W kręgu tajemnic. Zaczarowana górka
Pośród podwałeckich, leśnych traktów znajdziecie niesamowite wzniesienie! Nie ma znaczenia, czy u jego stóp położycie butelkę, piłkę, czy też postawicie samochód – wszystko zacznie toczyć się... pod górę! To miejsce, które daje prztyczka w nos prawom grawitacji i fizyki – zupełnie jakby było... zaczarowane.
Trzebiatów. Miasto pełne zabytków
Trzebiatów to dziesięciotysięczne miasto, oddalone dosłownie o rzut kamieniem od wybrzeża Bałtyku. Do tego malowniczo położene nad meandrującą Regą. To także skupisko wielu niepowtarzalnych zabytków. Warto zarezerwować sobie dzień, albo dwa na zwiedzanie Miasta Czterech Kultur.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90