Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Walki w rejonie Wrzosowa i Dziwnówka

Opublikowano w dniu: 2013-03-12       Aktualizowano w dniu: 2013-03-11 Autor: Marek

Zmiana warty przy pomniku we Wrzosowie1 Armia Wojska Polskiego ruszyła w kierunku Wrzosowa, gdzie miała wspierać 171 dywizję piechoty 79 Korpusu Armijnego. Jednak zanim tam dotarła, musiała stoczyć inną walkę. 12 marca o godzinie 11.00 niebo przecięły polskie pociski artyleryjskie, a chwilę później do boju ruszyła piechota - 1 batalion 5 pułku piechoty uderzył na Radawkę, tocząc tutaj wyczerpujące, dwugodzinne walki. Miejscowość udało się całkowicie opanować.

Następnym punktem na mapie było silnie bronione Wrzosowo. Pomimo kilkukrotnych prób natarcia, nie udało się przełamać niemieckiej obrony. Akcję utrudniał płaski teren, na którym polscy żołnierze byli widoczni jak na dłoni.

3 godziny trwała zacięta walka, która w zasadzie nie przyniosła żadnych efektów. Postanowiono więc wysłać dodatkowe posiłki. Dopiero po wielu godzinach, Niemcy musieli ustąpić - część polskich wojsk zdecydowała się podejść pod Dziwnówek, tym samym grożąc odcięciem odwrotu na wyspę Wolin. Tym sposobem, udało się opanować Wrzosowo, a walki przeniosły się pod Dziwnówek. Jednak i tam opór wojsk hitlerowskich był bardzo silny. Dopiero rankiem, 13 marca udało się zająć miejscowość.

13 marca pas wybrzeża od Władysławowa po Dziwnówek (z wyjątkiem Kołobrzegu) został zdobyty. Tak pisała o tym dniu „Polska Zbrojna”:
Uroczystość przy pomniku 5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Dziwnówku
Pozostanie historyczną, wiekopomną zasługą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i Tymczasowego Rządu Rzeczypospolitej, że nas na tę drogę poprowadził, że dał nam, żołnierzom, możność wybijania bagnetem szerokiego dostępu do morza, że dał nam możność nie tylko wyzwolenia kraju, ale wytyczenia nowych jego granic i zakładania tu, nad morzem, fundamentów przyszłej potęgi i rozwoju naszej Ojczyzny. Fale Bałtyku opływają dziś stopy polskiego żołnierza! A to znaczy, że dokonał się symboliczny akt zaślubin Polski, jej żołnierza z morzem – i żołnierz jest gwarantem, że nigdy już Polska z wybrzeża tego nie odejdzie. [Zaślubiny z morzem, „Polska Zbrojna” nr 35, w: E. Kosiarz, Wyzwolenie Polski Północnej 1945].

 


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Zaślubiny z morzem w Dziwnówku

Dziwnówek to miejscowość nadmorska położona 4,5 km na wschód od Dziwnowa w którym znajduje się słynny zwodzony most. Dziwnówek administracyjnie należy do powiatu kamieńskiego i podobnie jak Kamień Pomorski nie jest położony bezpośrednio na wyspie Wolin.

Wrzosowo - wczasy idealne
Wrzosowo to pięknie położona wieś, zaledwie 3 kilometry od wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz rzut beretem od Zalewu Kamieńskiego. Miejscowość oferuje rozrywkę dla całej rodziny.
Rajd Zaślubin 2011

Drugi już Rajd Zaślubin rozpoczął się 15 marca 2011 roku. Rajd wyruszył sprzed budynku Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie i podążył w kierunku Dziwnówka - pierwszego etapu na trasie.

Walki o Dziwnów - inscenizacja
Dzisiaj przedstawiamy drugą część galerii. Inscenizacja w Dziwnowie była jednym z punktów IV Rajdu Zaślubin. Część uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia stanęła na polu bitwy. Wystrzały, płomienie, eksplozje i wciągająca fabuła – to wszystko można było zobaczyć podczas dynamicznej rekonstrukcji.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90