Fundacja Rozwoju Regionalnego Bielik zaprasza na

XI Spotkania z Historią na Ziemi Bańskiej,

które odbędą się w sobotę, 18.09.2021 r.

 

Wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz turystów zapraszamy do zwiedzania fajnych i ciekawych miejsc. W tym roku zapraszamy na rajd turystyczny po czterech miastach regionu. My otwieramy, Wy jeździcie!

 

Banie, artyleria

Godz. 11:00-13:00 Banie

W kaplicy św. Jerzego rycerz Krzysztof opowie o joannitach i templariuszach – założycielach osad na tych ziemiach. Przed kaplicą, dla dzieci rozpoczną się warsztaty fotograficzne prowadzone przez dom kultury (z wykorzystaniem rekonstruktorów). Oprócz joannity, pojawi się artyleria średniowieczna.

Pyrzyce, Izba Pamięci

Godz. 12:00-14:00 Pyrzyce

Otwieramy Dział Tradycji – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej w Kaplicy św. Ducha. Do zobaczenia sporo interesujących pamiątek po Pyrzycach przedwojennych, ale i po ludziach i instytucjach tworzących życie w Pyrzycach po 1945 roku. Opiekun izby pamięci oprowadzi i opowie o zebranych pamiątkach.  Miejsce polecane szczególnie dla interesujących się czasami PRL. Rodzynek na torcie – najstarszy dzwon Pomorza.

Lipiany, podziemia kościoła

Godz. 13:00-15:00 Lipiany

Zapraszamy do zwiedzania krypty pod kościołem. Kościół z przełomu XIII i XIV w. Zwiedzanie z przewodnikiem. Przewodnik opowie ciekawe historie o Lipianach i okolicy. Mało kto wie, że Lipiany mają bogatą historię piwowarstwa. Przed kościołem stanie artyleria, a na rynku zagoszczą wojowie.

Myślibórz, Brama Pyrzycka

Godz. 14:00-16:00 Myślibórz

Otwarte do zwiedzania Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, a także Brama Pyrzycka. W obydwu miejscach będą przewodnicy, którzy opowiedzą o historii Myśliborza i jego zabytkach. Na rynku uważajcie na ludzi w dziwnych strojach!

W godzinach naszego wydarzenia – wstęp wolny!

Więcej informacji:  http://ziemiabanska.pl/atrakcje/xi-spotkania-z-historia-na-ziemi-banskiej

Partner:

Pomorze Zachodnie

Organizator:

Bielik logo