Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Wyspa Wolin

Opublikowano w dniu: 2011-07-05       Aktualizowano w dniu: 2013-05-14

Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego (bezpośrednie linki do atrakcji znajdziecie pod tekstem). Ukształtowana w wyniku cofnięcia się lądolodu skandynawskiego 12 000 lat temu, zajmuje obszar o powierzchni 265 km2.

Położona w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego między Zatoką Pomorską na północy a Zalewem Szczecińskim na południu, oddzielona od lądu od strony zachodniej rzeką Świną zaś od wschodu rzeką Dziwną. Jest  największą z ok. 40 wysp znajdujących się u ujścia Odry.

Wyspa Wolin

Rejon ten charakteryzuje się łagodnym morskim klimatem, dużą ilością wód śródlądowych, znacznym zalesieniem powierzchni (ok 1/5 powierzchni wyspy) oraz zróżnicowaną rzeźbą terenu. Najwyższe wzniesienie – góra Grzywacz – dochodzi do 116 m n.p.m. Na wyspie znajduje się również najwyższy odcinek wybrzeża Bałtyku – wzgórze Gosań 93 m n.p.m. W centralnej części wyspy znajduje się Woliński Park Narodowy z bogatą florą i fauną. Wschodnie tereny wyspy – ujście Odry i Zalew Szczeciński objęte są granicami obszaru Natura 2000.

 
  Wzgórze Gosań


Fauna i flora na wyspie jest niezwykle zróżnicowana. Większość z przebogatej fauny zamieszkującej wyspę, znajduje się w Wolińskim Parku Narodowy, który jest dla niej oazą spokoju i bezpieczeństwa. Najbardziej znanymi przedstawicielami wodnej fauny są: chełbia modra (meduza) zamieszkująca środowisko morskie i zalewowe oraz morświn. Z owadów wyróżnia się chrząszcz jelonek rogacz oraz motyl paź królowej. Z ryb najliczniej występują - morskie: śledzie, dorsze, płastugi, szproty i makrele oraz - słodkowodne: płocie, leszcze, certy, okonie i szczupaki. Na wyspie występuje blisko 200 gatunków ptaków, gdzie najbardziej okazałym i rozpoznawalnym ptakiem regionu jest orzeł bielik.

Z pozostałych ptaków można wymienić:

  • ptaki drapieżne: orzeł krzykliwy, sokół wędrowny, kania czarna, pustułka, jastrząb, krogulec, myszołów
  • sowy: płomykówka, puszczyk
  • ptaki wodne: łabędzie, kaczki, kurki wodne, perkozy, mewy, rybitwy, kormorany i rybołowy 
  • ptaki leśne: dzięcioł zielony i czarny, dudek, gołąb siniak, gołąb grzywacz, zimorodek.

      
Spośród ssaków można spotkać zwierzęta leśne: jelenie, sarny, dziki, łasice, lisy, kuny leśne, wiewiórki, tchórze, jeże, myszy, krety, nietoperze, zające. Największymi i najsłynniejszymi z nich są żubry, przebywające w Rezerwacie Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego.

Łania. Wyspa Wolin.

Królestwo roślin jest równie bogato reprezentowane co świat zwierząt. Występują tutaj liczne gatunki drzew i krzewów. Charakterystyczne dla regionu Pomorza Zachodniego jest występowanie lasów bukowych i mieszanych, w szczególności bukowo-dębowo-sosnowych. Na wyspie występują licznie odmiany storczyków: buławnik czerwony, bezzieleniowy gnieźnik leśny, żywiec cebulkowaty, perłówka jednokwiatowa. W lasach można natknąć się na: zimoziół północny - roślinę pochodzenia lodowcowego, jałowce, wrzosy, borówkę brusznicę, paprocie: długosza królewskiego oraz orlicę. Roślinność wydmowa to przede wszystkim: honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska i solanka kolczysta, tarnina, głóg, róża oraz różnorodne zioła. Do najciekawszych roślin wodnych zaliczyć można lilię wodną.

Legenda
Dawni bogowie, powodowani nudną egzystencją, często toczyli bezsensowne wojny. Jako bogowie byli bowiem nieśmiertelni i żaden z nich nie mógł pojedynku zwyciężyć. Odyn władał ludem Germanów, a u jego boku zasiadała żona Freja. Słowianie mieli Peruna i jego żonę Dziewannę. Obaj toczyli ze sobą szczególnie zażarte boje.

Na wzór bogów czynili to również ludzie, grzebiąc przy tym liczne ofiary. Coraz częściej Odyn z Perunem opuszczali swe żony by pojedynkować się bez końca. Samotne żony czuły się zaniedbane przez swych mężów aż złość w nie wstąpiła taka, że z miejsca postanowiły bóstwa rozdzielić. Bogowie i ludzie na krótko jednak bić się przestali. Coraz większa złość Freje i Dziewannę trapiły. Myślały, myślały i w końcu postanowiły by rzeką Odrą arenę wojen rozdzielić.

Boginie również dla mężów zajęcie znalazły by w końcu spokój zapanował. Freja w podróż się chciała wybrać do swej siostry co w górach mieszkała. Dziewanna o podróżach marzyła by ze sowim mężem morza przemierzać bezkresne. Bogowie Słowian wybrali się więc w rejs wymarzony. Odyn jednak nie myślał by spełnić pragnienie żony. Freja więc sama udała się do swej siostry. Nuda ogarnęła samotnego Odyna. Szybko zmienił więc Odrę w wielką żmiję co wodę wypiła. Trudność tym sprawił Perunowi i Dziewannie bowiem coraz trudniej było żeglować. Perun zwrócił się wtedy do Pluskona – boga głębin. Ten chwycił kawał wybrzeża Skandynawii i zapchał paszczę spragnionej żmii. Tak właśnie z paszczy pełnej wody powstał Zalew Szczeciński. Kawał oderwanego lądu to dzisiejsze wyspy Wolin i Uznam. By żmija dusić się przestała, zostawił Pluskon przesmyki, dzisiejsze rzeki – Piana, Świna, Dziwna. Po dziś dzień Odra raz po raz wodę z Bałtyku wypija. Męcząc się jednak, szybko oddaje co z morza zabrała.

Tak właśnie zjawisko cofki powstało i dwie polskie wyspy – Wolin i Uznam.


Wieża obserwacyjna Goeben. Świnoujście.Początki osadnictwa na Wolinie datuje się na 4200 lat - 1700 lat p.n.e. Pierwsi Słowianie zaczęli docierać na wyspę w okresie IV-VI wiek n.e. Wcześniej docierali tutaj mieszkańcy imperium rzymskiego, głównie kupcy w poszukiwaniu „złota Bałtyku” czyli bursztynu. Na przełomie VIII/IX wieku założone zostało słynne miasto Wolin, które w X stuleciu było prężnym centrum handlowym i jednym z najbogatszych portów na Bałtyku. Od nazwy miasta wzięła nazwę cała wyspa. Od momentu powstania państwa Polskiego Pomorze Zachodnie, w szczególności wyspa Wolin, była poddawana różnym wpływom – duńskim, niemieckim, polskim, brandenburskim, szwedzkim, pruskim. Od 1945 roku wyspa ponownie znalazła się w granicach Polski. Po II wojnie światowej tereny te zasiedlała ludność polska z terenów centralnej i wschodniej Polski.

Podczas II wojny światowej na terenie wyspy Wolin rozbudowywano niemieckie instalacje wojskowe.  Znajdowały się tutaj wyrzutnie bomb latających V1, a także poligon doświadczalny  wielokomorowego działa V3, przeznaczonego do ostrzeliwania wybrzeży brytyjskich. Oprócz wyrzutni V3 na wyspie znajdowały się umocnienia i stanowiska artyleryjskie służące do likwidacji wrogiej marynarki wojennej. Do dziś zachowała się wieża baterii Goeben oraz fortyfikacje w Świnoujściu. 

Wyspa Wolin należy do jednej z największych i najczęściej uczęszczanych wysp w Polsce, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Europie.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Jezioro Turkusowe

Jezioro Turkusowe, zwane także jeziorem Szmaragdowym, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, koło wsi Wapnica. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem powstałym na skutek zalania kopalni kredy.

Rezerwat Żubrów

Rezerwat żubrów jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie Wolin, oddalony od Międzyzdrojów zaledwie o 1,5 km (ok. 30 minut pieszo). W zagrodach dla zwierząt można zobaczyć nie tylko żubry, ale także sarny i dziki.

Jezioro Czajcze

Jezioro Czajcze jest uważane za najpiękniejsze, naturalne jezioro Wolińskiego Parku Krajobrazowego. Swoją urodę zawdzięcza głównie malowniczemu położeniu, bogatej roślinności brzegowej oraz nietypowemu kształtowi, przypominającemu podkowę.

Unin - Dwór z XVIII wieku.

Unin to założona w XIII wieku wieś, 6 km na północ od Wolina. We wsi znajdują się ruiny neoklasycystycznego XVIII-wiecznego dworu oraz stare zabudowania gospodarcze i obiekty folwarczne: dom, stajnia, obora i powozownia.

Przytór - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

W Przytorze (dawnej wsi rybacko-letniskowej), od 1960 będącej dzielnicą Świnoujścia, około 7 km na południowy wschód od centrum miasta, znajduje się zabytkowy neogotycki kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1895 roku, z wieżą o wysokości 43 m. Kościół w stanie nienaruszony przetrwał obie wojny.

Międzyzdroje - perła Bałtyku

Miasto usytuowane na wyspie Wolin, oddalone od Świnoujścia o około 17 km. Wielką sławę zyskało dzięki organizowanemu corocznie wakacyjnemu Festiwalowi Gwiazd. To tutaj znajduje się słynna aleja gwiazd na wzór hollywoodzkiej, z odciskami dłoni polskich celebrytów.

Lubin - miasteczko nad zalewem

Lubin jest niewielką, urokliwą miejscowością położoną na wyspie Wolin, oddaloną 5 km od Międzyzdrojów, znajdującą się nad Zalewem Szczecińskim u wejścia do jeziora Wicko Wielkie.

Wolin - miasto słowian

Wolin, miasto stosunkowo niewielkie, rozciąga się wzdłuż lewego brzegu rzeki Dziwny, będącej wschodnią granicą wyspy Wolin.

Zalew Kamieński

Zalew Kamieński wraz z rzeką Dziwną tworzą akwen wodny o powierzchni 12 506 ha, który  znajduje się w północno-zachodnim skraju wyspy Wolin. W południowej części Zalewu Kamieńskiego, usytuowana jest wyspa Chrząszczewska o powierzchni 10 km2.

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński to największy śródlądowy zbiornik wodny na Pomorzu Zachodnim. Znajduje się w północno-zachodniej części pomorza, na północ od Szczecina. Osiąga długość 55 km i szerokość 22 km, a jego powierzchnia to około 687 km2.

Świnoujście - miasto 44 wysp

Świnoujście to portowe miasto, położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór rozdzielone rzeką  Świną. Jedną z niezapomnianych atrakcji turystycznych jest przeprawa promowa, dzięki której można dostać się z jednej części miasta do drugiej.

Gdzie nad morze?
Gdzie na urlop? Gdzie na wakacje? To pytanie zadajemy sobie zawsze, gdy za oknem robi się gorąco. Odpowiedź jest prosta - nad morze!
I Festiwal Średniowiecznej Europy - Kamień Pomorski - 2014

16-17 sierpnia 2014 roku w Kamieniu Pomorskim odbył się I Festiwal Średniowiecznej Europy. Na zaproszenie organizatora zjechało rycerstwo z wielu zakątków Polski, reprezentujące różne epoki historyczne – od wczesnego Średniowiecza, aż po wiek XIV.

Wolin - wycieczka po wyspie
Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Pakujemy plecaki i wyruszamy na spotkanie z nadmorskimi atrakcjami.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Jezioro Czajcze jest uważane za najpi...
 
W 1960 roku na terenie wyspy utworzon...
 
Rezerwat żubrów jest jednym z ...
 
Ruiny zamku Apenburg leżą na wyspie W...
 
Punkt widokowy na wzgórzu Gosa...
 
Jezioro znajduje się w obrębie Wolińs...
 
Kawcza Góra to znakomity punkt...
 
Neogotycki kościół pw. św. Pio...
 
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku...
 
Miasto usytuowane na wyspie Wolin, od...
 
Jeżeli chcecie jechać nad morze &ndas...
 
Po czterech latach przerwy do Międzyz...
 
Jednym z ciekawych miejsc, któ...
 
Molo w Międzyzdrojach to jedna z wizy...
 
Następnym kościołem w Międzyzdrojach ...
 
Unin to założona w XIII wieku wieś, 6...
 
W Zalesiu, kilka kilometrów na...
 
Jezioro Turkusowe, zwane także jezior...
 
Kołczewo to typowa nadmorska miejscow...
 
Punkt widokowy na Wzgórzu Ziel...
 
Latarnia Kikut znajduje się na wyspie...
 
Kiedyś chluba III Rzeszy dzisiaj już ...
 
Lubin jest niewielką, urokliwą miejsc...
 
W wyniku prac archeologicznych, rozpo...
 
W wielu małych miejscowościach jednym...
 
We wsi Lubin znajduje się usytuowany ...
 
Wolin, miasto stosunkowo niewielkie, ...
 
Wolińska Wioska Słowian i Wiking&oacu...
 
Wzgórze Wisielców wznos...
 
Świętouść niewielka osada, położona p...
 
Na wysokości wsi Połchowo, w kierunku...
 
Bateria Vineta znajduje się kilkadzie...
 
W Przytorze (dawnej wsi rybacko-letni...
 
Wyspa Chrząszczewska oprócz na...
 
Ten obiekt to niebywała gratka dla ty...
 
Będąc na wyspie Karsibór warto...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90