Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Załęże - dziwne jezioro

Opublikowano w dniu: 2012-05-25       Aktualizowano w dniu: 2012-05-26 Autor: Tomasz

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie
Załęże to średniej wielkości wieś w powiecie pyrzyckim, położona na południowym krańcu gminy Kozielice nad jeziorem Sitno. Już w średniowieczu tereny obecnej gminy Kozielice wchodziły w skład ziemi pyrzyckiej i były położone na pograniczu dwóch państw – Księstwa Pomorskiego i Brandenburgii. Położenie to było powodem częstych najazdów i zniszczeń.

Pierwsza wzmianka o miejscowości której pierwotna nazwa brzmiała Sonte Marienwerdere,  pochodzi z 1264 roku. Od roku 1289 osada była własnością klasztoru w Gramzow. W  XIV wieku, jako służebna wieś chłopska, Załęże przynależało do miasta Pyrzyce, które w 1645 roku odsprzedało wieś Georgowi von Burgsdorf. Kolejnymi właścicielami byli, między innymi Gustav von Enckevort – 1765 rok oraz rodzina von Quillfeldt – 1803 rok.

Załęże. Jezioro Sitno.

W połowie XIX wieku Załęże liczyło 544 mieszkańców, 15 dużych gospodarstw chłopskich, 8 gospodarstw pół rolnych oraz 13 zagrodników. Istniała także kuźnia, wiatrak, szkoła i karczma. Zabudowa Załęża miała charakter mocno zwarty, a budynki z gospodarstwami rozmieszczone były wokół niewielkiego placyku, na którym znajdował się kościół. W końcu XIX wieku Załęże należało już do miejscowości bardziej zurbanizowanych, z wieloma drogami, choć w dalszym ciągu stosunkowo niewielką. Większa część stodół należących do mieszkańców miała konstrukcję ryglową.

Załęże. Kościół z XIII wieku.W początku XX wieku w Załężu znajdował się majątek rycerski tajnego radcy Brasiena. W roku 1925 wieś zamieszkiwało 435 osób w 66 domach. Na przełomie XIX i XX wieku na południe od wsi zbudowano na wzniesieniu wiatrak kozłowy.

Jezioro Sitno Wielkie, nad którym leży Załęże, należy do zlewni Jeziora Myśliborskiego. Na północ od Sitna znajdują się pokłady torfów, kredy jeziornej oraz gytii ilastej. Złoża te nie są eksploatowane. Jezioro charakteryzuje się nieregularnym kształtem i bardzo urozmaiconą linię brzegową. Występują tu liczne zatoki, półwyspy oraz wyspy. Brzegi jeziora są niskie, przeważnie trudno dostępne, z szerokim pasem szuwarów, do którego przylegają lasy, łąki i pola uprawne. Dostęp do jeziora możliwy jest w okolicach miejscowości Sitno i Załęże.

Staraniem gminy tereny przyległe do jeziora są przekwalifikowane na działki rekreacyjne, a następnie zagospodarowywane – pod domki letniskowe, plaże, pola namiotowe, parkingi. W ślad za rozwojem turystycznym tych miejscowości idą pomysły tworzenia gospodarstw agroturystycznych zapewniających dodatkową bazę noclegową, ale również inne atrakcje poszukiwane przez turystów.

Do najcenniejszych zabytków Załęża zalicza się kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia  Najświętszej Maryi Panny. Świątynię wybudowano najprawdopodobniej w 2 połowie XIII wieku z granitowych ciosów, ułożonych w regularne warstwy. Bryłę posadowiono na planie czworoboku, bez chóru i wieży. W latach 1875-1877 świątynię od zachodu rozbudowano o neogotycką, ceglaną wieżę. W nawie umieszczono wówczas otwory okienne, zamurowano także portale. Zachowany został ostrołukowy portal cmentarny z uskokami.

Załęże. Brama z XV wieku.

W narożniku południowo-wschodnim i południowo-zachodnim znajdują się ornamenty, ze znanym nam z innych okolicznych kościołów, wzorem tajemniczej szachownicy. Musimy pamiętać, że te ziemie w dawnych czasach należały do zakonów rycerskich templariuszy i joannitów, więc może to następne wskazówki dla poszukiwaczy skarbów?

Załęże. Dawna zabudowa wsi.

Przy kościele znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej. Obecnie stanowi podstawę figury Jezusa Chrystusa. Kościelna parcela – dawniej w funkcji cmentarza – otoczona jest kamienno-cegllanym murem, w którym zachowała się bramka z XV wieku.

Szachownica:
Umiejscowiona jest w narożniku południowo-wschodnim, w ścianie południowej, dziewiąty głaz od dołu, na wysokości około 260 cm. Szachownica o kwadratach 7x7 cm, pięciu polach w poziomie i czterech polach w pionie jest bardzo dobrze widoczna.

Załęże. Szachownica w narożniku południowo-wschodnim.

Szachownica:
Umiejscowiona jest w narożniku południowo-zachodnim, w ścianie zachodniej, trzeci głaz ponad cokołem, na wysokości około 80 cm. Szachownica o kwadratach 11x11 cm, czterech polach w poziomie i trzech polach w pionie jest bardzo słabo widoczna.

Załęże. Szachownica w narożniku południowo-zachodnim.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Dolsko - kto rozwiąże zagadkę?
Dolsko to jedna z bardziej tajemniczych miejscowości jaką można spotkać na Pomorzu Zachodnim. Położona jest między Chojną a Moryniem. Sam Pan Samochodzik – bohater serii książek Zbigniewa Nienackiego – prowadził tu swoje śledztwo.
Strachocin - ślady joannitów
Przed rokiem 1187 za sprawą książąt pomorskich okoliczne ziemie stały się własnością joannitów. Siedzibę swojej komandorii szpitalnicy wznieśli w Pęzinie. Pierwsze pisane wzmianki o wsi datuje się na 1229 rok.
Rzędziny

Rzędziny to niewielka wieś w gminie Dobra. Obecnie mieszka tutaj około 230 osób. Miejscowość mocno wpisała się w historię regionu – to właśnie tutaj mieszkała angielska pisarka Elizabeth von Arnim, autorka bestsellerowej powieści „Elizabeth i jej ogród”.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
O Krzemlinie po raz pierwszy wspomnia...
 
O Mielęcinie po raz pierwszy wspomnia...
 
Miejscowość położona na dawnych teren...
 
Duża wieś leżąca na drodze krajowej n...
 
Dłusko Gryfińskie to jedna z niewielu...
 
Niewielka wieś wzmiankowana już w 120...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
Wieś na uboczu głównych trakt&...
 
Nowielin to wieś, której pierw...
 
Myśliborski cmentarz wojenny założono...
 
Duża wieś o czytelnym układzie owalni...
 
Serce miasta zostało otoczone murami ...
 
Pstrowice to niewielka wieś, o kt&oac...
 
Myślibórz – miasto do zw...
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
 
Możecie przeżyć przygodę niczym z kar...
 
Wieś należąca do gminy Banie, położon...
 
Pierwsze osady ludzkie na terenie gmi...
 
Duża wieś leżąca na terenach obecnej ...
 
Turystyka rowerowa to ta dziedzina ak...
 
Powstanie Obromina wiązało się z nada...
 
Renice to niewielka, ale za to bardzo...
 
Pyrzycka studzienka św. Ottona to pun...
 
Staromiejska świątynia, której...
 
Pyrzyce to miejscowość, która ...
 
Renesansowy ratusz w Pyrzycach powsta...
 
Pyrzyce to miasto o średniowiecznym r...
 
Mury obronne, które niegdyś zw...
 
Średniowieczna owalnica administrowan...
 
Duża wieś oddalona o 4 km na południo...
 
Wieś średniowieczna założona w XIII w...
 
Trzcińsko-Zdrój jest miastem i...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90