Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. Adama Wodziczki znajduje się na Wzgórzu Filaretów zajmując powierzchnię 1,5 ha. Jest jednym z najciekawszych miejsc w Międzyzdrojach, które warto odwiedzić jeśli chcemy choć trochę poznać przyrodę wyspy Wolin. W Muzeum, tak jak w Zagrodzie Żubrów, można zobaczyć unikatowe gatunki fauny niespotykane w innych miejscach w Polsce. Muzeum od 1996 roku znajduje się w nowoczesnym budynku, w którego 5 salach wystawowych można poznać siedliska kilkudziesięciu gatunków ptaków wodnych, budowę geologiczną wyspy Wolin oraz wystawę bursztynu bałtyckiego.

W bardzo atrakcyjny sposób zaprezentowana jest przyroda Wolińskiego Parku Narodowego przedstawiająca zwierzęta w ich naturalnych środowiskach. Tylko tutaj można zobaczyć dioramy (rodzaj makiety modelarskiej) bielika z pisklętami, foki szarej oraz żubrów. W muzeum znajdują się również fotografie, rzeźby oraz obrazy przedstawiające przyrodę Wolina. Takie połączenie sztuki z unikatowością przyrodniczą Wolińskiego Parku doskonale komponuje się w jedną całość, dając poczucie wyjątkowości tego miejsca.

Na zewnątrz budynku muzeum ustawione są woliery dla ptaków w których mieszkają bieliki i puchacze. Symbolem Parku jest orzeł bielik gdzie znajduje się gniazdo zajmowane przez kolejne pokolenia ptaków od 120 lat. Przyjmuje się, że orzeł bielik jest uwidoczniony w naszym godle narodowym.

Średnioroczna frekwencja osób odwiedzających muzeum kształtuje się w granicy 50 000 osób. Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.