Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Kamieniu Pomorskim a także na Wyspie Wolin jest wyjątkowe Muzeum Kamienia. Znajdują się tutaj unikatowe okazy minerałów oraz meteorytów. Do najbardziej unikalnych eksponatów w muzeum należy największe w Europie gniazdo jaj dinozaura kaczociobego. W muzeum można zobaczyć również szczątki innych dinozaurów jak kompletny szkielet Deinonychusa i Ornitholestesa oraz czaszki Tyranozaura czy Allozaura.

Oprócz szczątków pradawnych wielkich gadów przede wszystkim to zbiór ponad 2500 minerałów, skamieniałości i meteorytów. Wśród skamieniałości zobaczyć możemy wymarłe trylobity, odciski pradawnych ryb, kły mamutów. Wśród bogactwa kamieni warto zwrócić uwagę na olbrzymie geody ametystów (czyli wypełniona minerałem pusta przestrzeń masy skalnej). Niecodziennymi eksponatami są również „goście z kosmosu” czyli meteoryty: Shikote Alin, Campo del Cielo, Gibeon.

Interesujące jest także miejsce w którym znajduje się Muzeum Kamienia. Jest to XIV-wieczna baszta (zbudowana w 1308 roku) jedna z ośmiu ocalałych. Ekspozycje muzealne znajdują się na sześciu poziomach baszty. Na pierwszym poziomie znajdują się gabloty z replikami uzbrojenia średniowiecznego. Ostatni poziom zabytkowej baszty to tarasy widokowe, z których rozpościera się widok na Kamień Pomorski. Z wysokości wieży możemy dostrzec unikatowy układ miejski Kamienia Pomorskiego, zachowany od czasów średniowiecznych.