To jedno z najbardziej znanych miejsc w Szczecinie. Jego popularność to wynik magii i uroku tego pięknego jeziora. Razem z Jeziorem Turkusowym – okolice miejscowości Wapnica na wyspie Wolin – stanowią najpiękniejsze, sztuczne zbiorniki wodne jakie można zobaczyć w Polsce. Jezioro Szmaragdowe wpisuje się w krajobraz Puszczy Bukowej.

Jego historia sięga 1862 roku. Wówczas uruchomiono w okolicy fabrykę cementu. Założyli ją kupcy Toepffer i Grawitz. To właśnie tutaj trafiał urobek z niecki dzisiejszego Szmaragdowego. Początkowo jeszcze nie przypuszczano, że miejsce to całkowicie wypełni się wodą.

Skały wapienne pozyskane w wyrobisku ładowano na wagoniki, a następnie transportowano do cementowni „Stern”. Znajdowała się ona niespełna kilometr poniżej kopalni – między korytem Odry, a dzisiejszą ulicą Batalionów Chłopskich. Dosyć wysoki poziom wód gruntowych nie sprawiał wówczas większego problemu. Całość wyrobiska osuszano bowiem pompami.

W roku 1924 odkrywka dotarła jednak do południowej ściany, gdzie znajdowały się silnie nawodnione piaski. W wyniku naruszenia stabilnej struktury geologicznej powstało potężne ciśnienie hydrostatyczne. Nagromadzona woda zalała całą kopalnię doprowadzając również do osunięcia się skarpy. Porzucone w pospiechu kopalniane sprzęty do dziś spoczywają na dnie Jeziora Szmaragdowego.

Nazwa tego zbiornika idealnie oddaje zabarwienie wody, które z pewnością będzie dla Państwa hipnotyzujące. Jest ono wynikiem dużego stężenia węglanu wapnia – jednego z głównych składników potrzebnych do produkcji cementu – a także promieni słonecznych które odbijają się od osadu nagromadzonego na dnie jeziora.

Urok tego miejsca z pewnością Państwa Oczaruje. Wokół znajduje się wiele miejsc, z których można podziwiać niespotykaną zieleń wody. Całość otulona jest wysokimi, często nawet 40. metrowymi skarpami i gęstym lasem bukowym. Wokół jeziora znajduje się wiele ścieżek, które doprowadzą Was do ciekawych miejsc.

Warto pamiętać też o punktach widokowych. Najbliżej jeziora znajduje się Polana Widokowa. Należy jedynie pokonać około 400 metrów od parkingu przy jeziorze, ścieżką do góry, w stronę Odry. Na miejscu odnajdziecie miejsca na ognisko wraz z ławeczkami i taras widokowy. Otwiera się z niego widok na rozlewiska Odry, zabudowania Szczecina i jezioro Dąbie.