Jezioro Turkusowe, zwane także jeziorem Szmaragdowym, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, koło wsi Wapnica. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem powstałym na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni kredy, z której wydobywano kredę do niedaleko położonej fabryki cementu w Lubinie.

Po II wojnie światowej Rosjanie zdemontowali kopalnię, a wyrobisko zaczęło napełniać się stopniowo wodą. Na przełomie lat 40. i 50. ponownie uruchomiono kopalnię celem wydobycia kredy.

Gdy skończyły się złoża, kopalnia została zamknięta i znowu zaczęła się wypełniać wodą do 1960 roku. Od tego czasu woda przestała się podnosić osiągając maksymalny stan widoczny obecnie.

Turkusowa barwa lustra wody, wywołana jest odbiciem światła od kredowego dna jeziora. Głębokość jego wynosi 21,2 m i zajmuje obszar 6,7 ha. Lustro wody jeziora znajduje się na wysokości 2,6 m n.p.m. tworząc tym samym kryptodepresję o głębokości 18,6 m. Na południowym brzegu jeziora wznosi się Piaskowa Góra będąca idealny punktem widokowym, z którego w słoneczny dzień można ujrzeć urokliwe piękno Jeziora Turkusowego otoczonego zalesionymi wzniesieniami.

Jest to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.